www.q4.pl Poczta Mieszkańcy mówią Forum Zwierzaki Czat Moje q4
Włocławek
 W obiektywie
WOŚP 2018 okiem Krzysztofa Celmera
zobacz 
 Włocławska galeria
Studniówka Zespołu Szkół Akademickich cz.3
 Włocławek - Wiadomości

Spotkanie opłatkowe Klubu Inteligencji Katolickiej
Foto: Q4 (Aurelia)
7 stycznia 2007 r. o godz. 17.00 w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku, z inicjatywy Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej oraz diecezjalnego duszpasterza inteligencji ks. Jacek Budy, odbyło się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków klubu. Mszy św. z homilią i spotkaniu przewodniczył Pasterz Diecezji Włocławskiej J.E. Biskup Wiesław Mering.

 R E K L A M Adalej 


Wszystkich zebranych na celebracji Eucharystii powitał ks. Jacek Buda. W tym roku KIK obchodzi 25 rocznicę powstania we Włocławku i z tej racji zgromadzili się wszystkie duszpasterstwa wchodzące w skład inteligencji miasta: Cech Rzemiosł Różnych wraz z Zarządem i Chórem Rzemieślniczym „LUTNIA” pod kierownictwem p. Zbigniewa Wiśniewskiego, Nauczyciele i Wychowawcy, Służba Zdrowia, Doradcy Życia Rodzinnego wraz z duszpasterzami.
Podczas mszalnej homilii poprzedzającej spotkanie opłatkowe włocławskiej inteligencji biskup Mering wyraził swoją solidarność z arcybiskupem Wielgusem. Podjął refleksję nad wydarzeniami związanymi z osądzeniem człowieka: „oto na naszych oczach dokonało się osądzenie człowieka, wyciągnięto z tzw. teczki podpisaną ponad 30 lat temu deklarację o współpracy z SB” i ten jeden dokument przesądza o wszystkim, o całym życiu człowieka. Biskup pytał: „czy to, że ktoś przed laty popełnił błąd pod wpływem różnych nacisków, zniewoleń i szantaży, decyduje o pełnej prawdzie o człowieku?” Dalej biskup pytał: „czy pamiętamy o pełnych mądrości Listach Rektora Kul, a dziś abp Wielgusa? Czy słuchaliśmy kiedykolwiek jego wykładów, czy czytaliśmy jego książki, czy nie zauważamy jego cichej rzetelnej pracy naukowej i duszpasterskiej? Dlaczego widzimy tylko zło, potępiamy, nienawidzimy, niszczymy człowieka? Hierarcha dał osobiste świadectwo znajomości z arcybiskupem Wielgusem podczas studiów na KUL-u. Kaznodzieja zastanawiał się nad tym, „czy czują satysfakcje ci, którzy wydali wyrok, nachodzili, zmuszali do współpracy?! Czy większą sztuką jest przyłączyć się do oskarżycieli, czy też solidaryzować się z pokrzywdzonym?” Dlaczego tyle jest złości, niechęci, poszukiwania sensacji, a brak jest obiektywnej prawdy?” – pytał biskup. „Chrystus rozmawiał ze wszystkimi, także z prostytutkami, z ideologicznymi przeciwnikami, grzesznikami, bo widział w drugim człowieku braci i siostry. A ty kim jesteś byś sądził bliźniego? – pytał dalej biskup. „Boję się takiej zimnej pewności siebie, fanatyzmu, boję się myślenia o Kościele jako organizacji. Media i publicyści mówią o kryzysie Kościoła, a ja się pytam: czy błąd jednego człowieka jest rozłamem w Kościele. Przecież codziennie popełniamy różne grzechy, a Kościół trwa, bo Chrystus jest Jego fundamentem”. Na koniec biskup zaapelował o sprawdzenie wszystkich uwikłanych we współpracę, nie tylko duchownych i wielkich autorytetów moralnych. „Dlaczego nie sprawdza się tych, którzy upokarzali i upokarzają, nachodzili, łamali kręgosłupy moralne – oni się pewnie śmieją dziś – powiedział bp Mering”. Na koniec Pasterz Diecezji modlił się o pokój dla naszych serc, o miłosierdzie i przebaczenie, o obronę przed nienawiścią i potępianiem.
Po Mszy św. wszyscy spotkali się w Seminaryjnym Refektarzu, aby przełamać się białym opłatkiem i złożyć sobie życzenia świąteczne i noworoczne.
ks. Krzysztof Kamiński


Spotkanie opłatkowe Klubu Inteligencji Katolickiej
Foto: Aurelia
08-01-2007 więcej » 

q4.pl08-01-2007 Wasze komentarze:
» Dodaj komentarz

 niektórzy nic nie zrosumieli... 
abepe09-01-07 8:18
ale w wypadku Lucjana, to sie nie dziwię, tonący brzytwy się chwyta, niejaki pan George Orwell tak sobie kiedyś powiedział: " Raz k..., zawsze k..." - dobrego samopoczucia życzę...
Napisz do nas  O firmie  Prywatność  Reklama  Komunikaty
Włocławski Portal Internetowy "www.q4.pl" - 87-800 Włocławek ul. Przedmiejska 5 tel/fax (54) 231-28-82
Copyright ˆ 1993-2015 Włocławski Portal Internetowy