Mija rok od zmiany na stanowisku prezydenta. Krzysztof Kukucki podsumowuje

2025-05-08 18:44:26, Q4

Rok temu, po wygranej w wyścigu prezydenckim Marka Wojtkowskiego zastąpił Krzysztof Kukucki. Do wyborów startował z programem „Lepszy Włocławek 2.0”. Jak po roku prezentuje się realizacja projektów zawartych w wyborczych postulatach? Włodarz miasta dokonał podsumowania.

Krzysztof Kukucki zauważa, że swój program wyborczy traktuje jako umowę z mieszkańcami miasta. Umowę, którą realizuje w oparciu o konsensus w Radzie Miasta. Program, jak przypomniał prezydent składał się z sześciu filarów, Jak realizacja programu przebiega w praktyce?

Pierwszym z obszarów, jakie obejmował „Lepszy Włocławek” była oferta skierowana do młodych mieszkańców miasta. Obejmowała ona między innymi dążenie do utworzenia w mieście politechniki, stworzenia klubu studenckiego oraz mieszkań dla studentów, czy też rozbudowania skateparku na Słodowie. Jak obecnie wygląda postęp w realizacji tych zadań?

Rozbudowa skateparku – na zadanie zlecona jest dokumentacja projektowo-kosztorysowa z terminem wykonania do 17 czerwca 2025

Zadaszone lodowisko, wrotkowisko – program funkcjonalny lodowiska oraz centrum treningowego przy Zespole Szkół Samochodowych został przedstawiony do akceptacji Wydziału Sportu, w przygotowaniu są zapytania na opracowanie dokumentacji projektowej, osobno dla lodowiska/wrotkowiska (program ministerialny) osobno dla centrum treningowego

Politechnika Włocławska – podjęto współdziałania z władzami uczelni w kierunku jej rozwoju

Budowa mieszkań studenckich – w planach jest budowa w nowych lokalizacjach np. Celulozowa oraz w innych miejscach, gdzie obecnie powstają mieszkania. Ten program ulegnie rozszerzeniu, oferując preferencyjne warunki dla osób do 35. Roku życia.

Klub Studencki – trwa projektowanie nowego klubu, oraz rozmowy z lokalnym biznesem.

Weekend Młodych – W ramach Dni Włocławka odbędzie się Festiwal Nowej Muzyki, cały dzień dedykowany młodym i muzyce, której słuchają. United Session rozszerza swoją formułę i wychodzi z Browaru B. w plener na Słodowo – 1-6 lipca, w tym roku odbędzie się także Zlot Youtuberów, Mistrzostwa Deskorolkowe Skate Championship oraz Mistrzostwa E-Sportowe.

Drugi filar programu był dedykowany osobom starszym i obejmował choćby utworzenie Osiedlowych Centrów Solidarności Międzypokoleniowej czy też budowę mieszkań dla seniorów:
Utworzenie Osiedlowych Centrów Solidarności Międzypokoleniowej – odbyły się konsultacje społeczne w sprawie wyglądu i funkcjonowania takich Centrów przy ul. Wienieckiej oraz przy ul. Żytniej w dawnym Domu Dziecka. Za chwilę uruchomione zostaną kolejne konsultacje w tej sprawie.

Wsparcie dla Klubów Seniora i UTW – 90 tysięcy złotych na Senioralia w tym roku, ponadto został ogłoszony konkurs na realizację zadania: „Ćwiczenia gimnastyczne poprawiające kondycję seniorów”.

Budowa mieszkań dla seniorów – takie planowane są w nowych lokalizacjach np. Celulozowa oraz w innych miejscach, gdzie obecnie powstają mieszkania. Będą one dostosowane do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. Ponadto trwają prace nad programem dedykowanych mieszkań dla seniorów.

Budowa infrastruktury przyjaznej seniorom – rozbudowywane są przystanki autobusowe, podwyższane perony przystankowe, aby seniorzy mieli ułatwione wsiadanie i wysiadanie. W opracowaniu znajdują się dokumentacje projektowe na dwie placówki: przy ul. Żytniej oraz u zbiegu ulic Wienieckiej i Promiennej, które będą realizować zadania sprzyjające międzypokoleniowej integracji. W ocenie znajdują się oferty złożone w postępowaniu przetargowym na dokumentację dla trzeciej podobnej placówki przy ulicy Suszyckiej

Dzień Seniora, raz w miesiącu dostępne za darmo instytucje – Trwają prace nad tym zadaniem. Takie promocje będą dostępne w ramach Karty Mieszkańca, która wprowadzona zostanie w tym roku.

Kolejnym z filarów programu „Lepszy Włocławek” była oferta poświęcona zdrowiu mieszkańców miasta. Co udało się w tym obszarze?

Uruchomienie apteki całodobowej – apteka funkcjonuje od 1 września 2024 roku przy ul. Kaliskiej. Wsparcie rozbudowy Centrum Onkologii – Przekazano działkę w 2024 roku na rzecz Centrum Onkologii przy ul. Stodólnej i Janiny Lech.

Badania przesiewowe dla mieszkańców – w 2025 roku ruszył program Zdrowomania – Kobiety mogą skorzystać do 27 czerwca z badań: porad ginekologicznych, w tym badań cytologicznych oraz instruktażu samobadania piersi; konsultacji dietetycznych z indywidualnymi zaleceniami; badań analitycznych tarczycy; porad diabetologicznych połączonych z badaniami laboratoryjnymi. Taki program będzie też dedykowany mężczyznom i ich potrzebom – taka edycja planowana jest na jesień tego roku

Stomatolog w każdej szkole – gabinety obecnie są w SP 23, I LO, SP 2, SP 12, ZSP nr 1, SP 18, SP 22 i ZS 4. 5. Psycholog w każdej szkole – w każdej szkole jest już psycholog. Trwają rozmowy z zewnętrznym podmiotem nad uruchomieniem dodatkowego punktu pomocy psychologicznej dla młodych.

Pod hasłem „Nowe serce miasta” kryły się inwestycje w centrum Włocławka. Chodziło tu zarówno o rozbudowę terenów zielonych, jak i modernizację i przebudowę infrastruktury.

Przebudowa 3 Maja – miasto jest w posiadaniu dokumentacji projektowej oraz pozwolenia na wykonanie robót dla przebudowy ulicy 3 Maja na woonerf. Złożono też wniosek o dofinansowanie. Zielone Tereny Śródmieścia - Wydział Inwestycji uzyskał decyzję ZRiD na realizację inwestycji, zadanie z początkiem roku zostało przekazane do Miejskiego Zarządu Dróg i Zieleni w celu wyłonienia wykonawcy robót i ich realizacji. Pozyskano na ten cel dofinansowanie w wysokości 9,2 mln złotych

Odbudowa Starego Miasta:

A) Budowa nowych obiektów na rogu 3 Maja i Tumskiej – miasto posiada pozwolenie na budowę, złożono wniosek o dofinansowanie

B) Cyganka I – pozwolenie na budowę, złożyliśmy wniosek o dofinansowanie

C) Cyganka II (Brzeska od Cyganki do Żabiej) – zlecono prace projektowe

D) Starodębska – miasto jest w trakcie przejęcia działki

E) Maślana 4/6 – trwają prace budowlane

F) Brzeska 15 – trwają prace budowlane

G) Królewiecka 12, 3 Maja 6 – złożony został wniosek o dofinansowanie

H) 3 Maja 9 i 22 – inwestycje są w opracowaniu w odpowiednich wydziałach

I) Brzeska 1/3 – zlecono wykonanie dokumentacji projektowej

J) Celulozowa – miasto posiada już pozwolenie na budowę, złożono wniosek o dofinansowanie

K) Łubinowa – przygotowywana jest dokumentacja projektowa

L) Lisek – przygotowywana jest dokumentacja projektowa

Przebudowa skweru przed Teatrem – miasto czeka na decyzję pozwolenia na budowę, będzie wydana w najbliższym czasie. Zadanie jest w budżecie miasta na 2025 rok.

Przebudowa ulic Śródmiejskich – trwają prace koncepcyjne w odpowiednich wydziałach i jednostkach, trwają również prace budowlane na drogach wewnętrznych w rejonie ulic Chopina

Przebudowa Placu Wolności – dokumentacja jest w trakcie opracowania, przedłużono termin z powodu rozszerzenia zakresu o adaptację parkingu podziemnego na miejsce ukrycia, co pozwoli wystąpić o dodatkowe środki na jego realizację.

Jak, według ratusza przebiegają prace nad programami zawartymi w filarze „Aktywny Włocławek”?

Utworzenie Młodzieżowego Centrum Treningowego przy ZS nr 8 – miasto dokumentację i pozwolenie na budowę, czeka na możliwość pozyskania środków zewnętrznych. Zadanie jest zapisane w budżecie miasta na ten rok. Zakupilono budynek po hostelu Pheonix, który ma służyć celom noclegowym i treningowym dla podopiecznych i przyjezdnych do Włocławka klubom sportowym oraz jako bursa dla Szkół Mistrzostwa Sportowego.

Przebudowa stadionu Przylesie – stadion znajduje się na terenie ujęcia wody co wymagało szczegółowego ustalenia możliwej adaptacji istniejącego stadionu. Po rozmowach z MPWiK niezwłocznie zostanie ustalony zakres adaptacji. Dokonano zmian w dokumentacji urbanistycznej, co umożliwiło rozpoczęcie prac koncepcyjnych.

Budowa boisk do streetballu – to zadanie będzie realizowane w przyszłym roku.

Wsparcie dla młodzieżowych i zawodowych klubów sportowych we Włocławku – Ponad 40% więcej na szkolenia – wzrost z 1,2 mln do 1,8 mln. Na imprezy sportowe przekazano o 75% więcej – wzrost z 170 do 300 tysięcy. Dodatkowo każde przedszkole zostało objęte patronatem sportowym konkretnego klubu sportowego. Planowane jest też uruchomienie klas sportowych we włocławskich szkołach. Trwają prace nad preferencyjnymi warunkami dla szkół piłkarskich w korzystaniu z Orlików.

Budowa nowych parków:

A) Grzywno – miasto jest w posiadaniu dokumentacji projektowej i złożono wniosek o dofinansowanie. Dodatkowo powstanie tam tor WorkOut.

B) Park Południa – miasto jest w posiadaniu dokumentacji projektowej i złożono wniosek o dofinansowanie.

C) Słodowo 2 – inwestycja jest w fazie projektowania

D) Rybnica – inwestycja w fazie projektowania

E) Park Sienkiewicza – Projektowana jest północna część parku

F) Barska – miasto posiada dokumentację projektową, trwa procedura administracyjna wydawania pozwolenia na roboty.

Włocławska Spółdzielnia Rozwojowa – trwają pracę nad powołaniem spółdzielni rozwojowej, i rozmowy z lokalnym biznesem, wsparcie przedsiębiorców i działania promocyjne w strefie rewitalizacji.

Włocławska Sieć Dróg Rowerowych – Pozyskano dofinansowanie na pierwszy etap, który będzie w tym roku budowany: Etap I A) ul. Kaliska (Falbanka – Broniewskiego),
B) Robotnicza,
C) Zbiegniewska – na odcinku od Wiejskiej do Kaliska już jest wybudowana, pozostały jeszcze odcinki Robotnicza – Wiejska i Kaliska – Kruszyńskiej
D) Mechaników
E) Lisek – odcinek Wysoka – Obwodowa
F) Zielna – od Płockiej do Polnej
G) Płocka – od skrzyżowania z al. Kazimierza do skrzyżowania z drogą na przystań na Zalewie Ponadto zaprojektowano już już II etap Sieci Dróg, na który złożono wniosek o dofinansowanie.
W ramach II etapu powstaną drogi rowerowe na ulicach:
A) Wysokiej
B) Barskiej
C) Brackiej i Ptasiej
D) al. Kazimierza Wielkiego
Planowana jest rozbudowa na ulicy Brzezinowej (od Mielęcińskiej do Letniej), Bulwary do ulicy Barskiej i ulicy Energetyków na odcinku od Hutniczej do przejścia podziemnego.
Projektowany jest również trzeci etap w postaci Velostrady, która będzie biegła wzdłuż Wisły.

Droga rowerowa do strefy brzeskiej – odcinek w granicach miasta jest wybudowany, trwają rozmowy ze starostą włocławskim w sprawie budowy kolejnej części

Włower – już za kilka tygodni wyruszy na ulice Włocławka

"Lepszy Włocławek” zawierał w sobie także szereg projektów infrastrukturalnych. Jak ich realizacje podsumowuje ratusz?

Połączenie miasta tunelami: Wieniecka – złożono wniosek o dofinansowanie.. W procedowaniu wniosek o wydanie decyzji ZRID, odbyły się także konsultacje społeczne z mieszkańcami (spotkanie w zeszłym roku),

POW – Kokoszka – zlecono program funkcjonalno-użytkowy.

Przyjazna komunikacja miejska – Trwają zakupy taboru, a miasto czeka na dostawę kolejnych 6 autobusów. Ogłoszono też przetarg na dostawę kolejnych 16 – w tym dwa przegubowe, wszystkie elektryczne, z klimatyzacją przestrzeni pasażerskiej, dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Po tych dostawach ponad 56% wszystkich autobusów MPK to będą autobusy elektryczne.

Budowa i przebudowa dróg - Rybnicka – wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie projektu, Jana Pawła II – na odcinku leśnym położono już nową nawierzchnię, Ruda – tu trwają prace koncepcyjne,

Cienista – krótce ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie projektu,

Mielęcińska – złożono wniosek o dofinansowanie.

Program nakładek bitumicznych – program jest kontynuowany, w zeszłym roku przeprowadzono rekonstrukcję blisko 10 km dróg.

Zmodernizowane ulice:
● Al. Jana Pawła II – ponad 1,3 km
● Rondo Falbanka i Szosa Brzeska – 500 m
● Barska – blisko 700 m ● Długa – prawie 700 m
● Al. Chopina – 800 m ● Wyszyńskiego – 890 m (wraz z chodnikami)
● Cysterska – ponad 650 m
● Ogniowa – ponad 250 m
● Łęgska – 800 m ● Konopnickiej – 248 m
● Rózinowska – 230 m
● Żwirowa – 75 m
● Kilińskiego (przy sądzie) – 132 m (wraz z chodnikiem)
● Krzywa Góra – 1,3 km.

Zielony Włocławek – podpisano umowę na budowę odwiertu badawczego, która pokryje 100% kosztów, wkrótce rozpoczną się prace badawcze. Trwa przetarg na inżyniera kontraktu.
Gotowa jest dokumentacja projektowa na termomodernizację SP20 i SP22. Trwają pracę nad projektem na termomodernizację SP2.

W 2025 roku zostanie wymienionych tysiąc opraw solarnych na LED. 70% zużywanej energii pochodzi z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Nasadzenia nowych drzew – W ostatnim roku dokonano kolejnych nasadzeń w ramach prowadzonych inwestycji

Budowa parkingów kubaturowych – trwają rozmowy ze spółdzielniami

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz