'Drugi Brzeg' po raz dwunasty

2021-01-14 14:43:12, Maciej Kowalczyk

W Zakładzie Karnym we Włocławku został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Poezji Więziennej „Drugi Brzeg”. Tegoroczna edycja była 12 odsłoną projektu.

Do włocławskiej jednostki przesłano ponad 600 wierszy od 154 autorów z całej Polski. Jeszcze nigdy w historii konkursu liczba uczestników nie była tak wysoka. Zgodnie z tradycją lat ubiegłych najlepsze utwory znajdą się w pokonkursowym tomiku.

Początek Klubu Literackiego „Bartnicka 10”

Inicjatorem założenia klubu literackiego, który powstał w 1997 roku za więziennymi murami był śp. mjr Ryszard Seroczyński. Od początku skupiał skazanych, tymczasowo aresztowanych i osoby, które już opuściły zakład, a dalej chciały zajmować się twórczością literacką. Nieprzerwanie od 1997 roku „Bartnicka 10” dba o wysoki poziom oferty kulturalnej w Zakładzie Karnym we Włocławku, a Ogólnopolski Konkurs Poezji Więziennej „Drugi Brzeg” na stałe wpisał się w kalendarz więziennych konkursów poetyckich. Trzy pierwsze konkursy nosiły nazwy: „Strofy z czyśćca”, „10 lat Bartnickiej 10” i „Nemezis”. Czwarty konkurs zorganizowano pod nazwą „Drugi Brzegi” i ta nazwa towarzyszy nam po dziś dzień. Na prośbę uczestników, postanowiono, że określenie „Drugi Brzeg” będzie stałym elementem nazwy konkursu, do której jest dodawana tylko kolejna liczba porządkowa.

Kiedy patrzę z perspektywy czasu na działalność Klubu zauważam, że mimo trudności, krok po kroku posuwaliśmy się w kierunku powstania wśród skazanych środowiska literackiego. Środowiska rozumianego jako nie tylko grupy osób piszących, ale autentycznie zainteresowanych tematami literackimi. Z tej perspektywy uważam, że żadne spotkanie, wieczór autorski, wyjście na imprezę kulturalną poza zakład nie poszły na marne. To wszystko spowodowało, że powstał krąg osób, którzy sens swojej egzystencji z tej strony murów odnaleźli w kulturze.

śp. mjr Ryszard Seroczyński, fragment słowa wstępnego z książki „Ryszard i (nie) przyjaciele”

Rozstrzygnięta została 12. edycja konkursu „Drugi Brzeg”.

Oto lista nagrodzonych:

I Nagroda -Andrzej z ZK Iława
II Nagroda - Rafał z ZK Włocławek
III Nagroda - Kazimierz z ZK Starogard Gdański
IV Nagroda - Anna z ZK Grudziądz
V Nagroda – Konrad z AŚ Warszawa

Wyróżnieni:

1. Anna z ZK Kielce
2. Gabriel z AŚ Warszawa
3. Mariusz z ZK Wołów
4. Marcin z ZK Opole Lubelskie
5. Filip z ZK Włocławek

Nagroda specjalna:

Dariusz z ZK w Nysie

Nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy. Już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie „Drugi Brzeg 13”, który jak co roku został wpisany do kalendarza imprez realizowanych na terenie Zakładu Karnego we Włocławku Klubu Literackiego „Bartnicka 10”.

 

(Tekst: ppor. Konrad Górski/Zdjęcie: st. szer. Łukasz Grube)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz