

Resocjalizacja poprzez literaturę
Dziś, 5 listopad 2019 roku w Zakładzie Karnym we Włocławku gościł autor powieści kryminalnych – Przemysław Semczuk
Dziś, 5 listopad 2019 roku w Zakładzie Karnym we Włocławku gościł autor powieści kryminalnych – Przemysław Semczuk
W piątek 4 października w Bibliotece Zakładzie Karnym Włocławek odbyło się kolejne spotkanie z Małgorzatą Pietrzak – poetką o wielkim dorobku literackim, którego celem było wyłonienie corocznych laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Drugi Brzeg".
19 grudnia 2018 miną 2 lata od śmierci Ryszarda Seroczyńskiego - pedagoga, człowieka o wielu pasjach, twórcy Więziennego Klubu Literackiego Bartnicka 10 we Włocławek, który resocjalizował poezją i lubił lubić ludzi.
Praca jest jednym z najważniejszych środków oddziaływań penitencjarnych. Wartość pracy jest szczególnie cenna, bowiem utrwala umiejętności zawodowe i pozwala na wypełnianie ról społecznych, które będą mogły być wykorzystane po wyjściu z zakładu karnego. W ramach rządowego programu „Praca dla więźniów” zwiększa się we Włocławku grupa podmiotów zatrudniających odpłatnie osadzonych.
Wolontariusz to osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest ten, kto dobrowolnie i świadomie oraz bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz osób, organizacji pozarządowych, a także rozmaitych instytucji działających w różnych obszarach społecznych.
Centrum Kształcenia Ustawicznego Nr 2 we Włocławku jest największa przywięzienną szkołą w Polsce. Znajdująca się w samym centrum włocławskiej jednostki penitencjarnej szkoła w tym roku obchodzić będzie 60. rocznicę istnienia. W związku z powyższym, zakończenie roku dla maturzystów przebiegało w bardzo podniosłej i uroczystej atmosferze.
Nadleśnictwo Włocławek w dniu 20 kwietnia br. zorganizowało akcję sadzenia „Lasu upamiętniającego Stulecie Odzyskania Niepodległości”. Wydarzenie miało na celu promowanie postaw ekologicznych wśród społeczności lokalnej. Zakład Karny we Włocławku jak co roku włączył się w wydarzenia związane bezpośrednio z obchodzonym 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi.
13 kwietnia br. na terenie całego kraju odbywały się wydarzenia związane z upamiętnieniem zbrodni katyńskiej. Również włocławianie uczcili pamięć ofiar tych straszliwych wydarzeń sprzed 78 lat . Tradycyjnie w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Zakładu Karnego we Włocławku.
Zakup nowego uzbrojenia, sprzętu specjalnego i pojazdów, remonty oraz przebudowa więzień, modernizacja systemów informatycznych i łączności, a także podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników. To wszystko przewiduje m.in. projekt Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2017-2020. Dostarczanie do włocławskiej jednostki penitencjarnych nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia to jeden z elementów tego kompleksowego programu.
Zakład Karny we Włocławku współpracuje z Fundacją Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu od blisko dwóch lat, realizując wiele różnorodnych inicjatyw resocjalizacyjno-historycznych. Beneficjentami projektów są zarówno osadzeni przebywający w zakładzie karnym jak i społeczność lokalna, gdyż prace powstające w ramach wspólnych działań wystawiane są podczas uroczystości państwowych oraz rocznic ważnych wydarzeń historycznych.
2021-03-02
2021-03-01
2021-02-27
2021-02-23
2021-02-22