Zamknij X

Radni upamiętnili obrońców Włocławka

2020-08-17 13:46:36, Maciej Kowalczyk

Dzisiejsza sesja Rady Miasta miała charakter nieco inny niż zazwyczaj. Z okazji setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą” i walk o Włocławek, jednogłośnie przyjęto uchwałę upamiętniającą obrońców miasta z 1920 roku.

Jako historyk mogę powiedzieć, że ten włocławski epizod był niezwykle ważnym elementem bitwy warszawskiej. Nie wiadomo co by się wydarzyło, gdyby tutaj na linii Włocławka, wojska bolszewickie pod dowództwem Gaja Byżyszkiana przeszły do tej części Włocławka, zajęły miasto i przede wszystkim zajęły dwa ważne szlaki komunikacyjne: Wisłę i kolej warszawsko-bydgoską – przypominał dziś prezydent miasta Marek Wojtkowski.

To Włocławek był główną areną walk w tej części frontu, podczas zaciętej wojny z bolszewikami. 13 sierpnia 1920 roku 3 Korpus Kawalerii Gaja-Chana przystąpił do operacji zajęcia Ziemi Dobrzyńskiej i przeprawy na drugi brzeg Wisły, gdzie celem bolszewików było zajęcie Włocławka i Nieszawy, tak, by przeciąć linie komunikacyjne łączące Warszawę z wybrzeżem. Czerwonoarmiści liczyli na to, że miasto uda się zdobyć z marszu. Tak się jednak nie stało. Po krwawych bojach na prawym brzegu Wisły oddziały polskie co prawda wycofały się na bulwary, gdzie powstały nowe pozycje obronne, jednocześnie jednak zniszczenie mostu na Wiśle uniemożliwiło przeprawę wrogom. Walki trwały do 19 sierpnia, kiedy bolszewicy wycofali się w stronę Płocka, za nią zaś ruszyły w pościgu polskie oddziały.

Nim to jednak nastąpiło, w walkach poległo ponad 200 osób.

To bardzo ważne byśmy pamiętali, szczególnie w tak okrągłą, ważną rocznicę, jaką jest setna rocznica. To pokazuje, że bohaterowie, ci znani z imienia i nazwiska, jak i ci bezimienni, których nazwisk nigdy nie poznamy, są dla społeczności miasta ważni – podkreślała goszcząca na dzisiejszej sesji poseł Joanna Borowiak.

Podjęcie okolicznościowej uchwały, było zwieńczeniem trwających od kilku dni obchodów stulecia „Cudu nad Wisłą”. To właśnie we Włocławku, w sobotę odbyły się główne, wojewódzkie uroczystości, organizowane przez Urząd Marszałkowski.

Myślę, że to ważny dokument, zwłaszcza dla młodych ludzi. Bo jeśli nie my będziemy pokazywali, jak ważna była to bitwa, co dzięki niej otrzymaliśmy, wolność – to młodzi ludzie nie będą tego wiedzieli – mówiła dziś Aneta Jędrzejewska z zarządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Po przyjęciu uchwały radni przeszli do roboczej części sesji. Przedmiotem obrad były między innymi projekty uchwał w sprawach: - przyjęcia Strategii rozwoju elektromobilności dla miasta Włocławek na lata 2020-2035; i powierzenia jednoosobowej spółce Gminy Miasto Włocławek zadań własnych gminy.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz