30 grudnia na ostatniej sesji Rady Miasta w 2024 roku radni zajęli się projektem budżetu miasta. W przyszłym roku Włocławek wyda z miejskiej kasy 1,33 mld złotych przy wpływach na poziomie 1,158 mld złotych.
Podczas kolejnej już grudniowej sesji radni podjęli między innymi decyzję o nawiązaniu współpracy partnerskiej z miastami Yulin (Chiny) i Prilep (Macedonia Północna), jednak to projekt uchwały budżetowej wzbudzał największe emocje i zainteresowanie. Poniedziałkową sesję poprzedziły konsultacje pomiędzy prezydentem a ugrupowaniami zasiadającymi w radzie miasta. Krzysztof Kukucki podkreślał, że w projekcie uchwały znalazły się propozycje wszystkich ugrupowań zasiadających w radzie. Jak mówił prezydent budżet na 2025 rok jest budżetem „trudnym”, bo pomimo wzrostu dochodów miasta dzięki rządowym dotacjom, także i poziom wydatków związanych z kosztami zatrudnienia czy energii także wzrósł w porównaniu do 2024 roku. Ponadto, jak zauważa, wpływ na uchwałę budżetową i jej kształt ma też sytuacja finansowa Włocławka z lat ubiegłych.
Po podcinaniu skrzydeł samorządom, które miało miejsce właściwie od 2019 roku, z roku na rok było pogłębiane, przez jakiś czas, mimo reformy finansów jednostek samorządu terytorialnego, będziemy musieli jednak wychodzić z tej zapaści. Oceniam, że tak naprawdę wyjdziemy na prostą za dwa trzy lata – stwierdza.
Krzysztof Kukucki podkreśla, że celem tego budżetu jest „kontynuacja rozwoju przez inwestycje” i jak mówi tych inwestycji w roku 2025 zaplanowano sporo. W uchwale zaplanowano między innymi rekonstrukcję nawierzchni mostu stalowego, rozpoczęcie prac nad tunelem w ciągu ulicy Wienieckiej, rozbudowę sieci ścieżek rowerowych czy też liczne inwestycje w strefie rewitalizacji.
Domicela Kopaczewska z Platformy Obywatelskiej podkreśla, że budżet miasta będzie budżetem stabilnym. Także i ona zwraca uwagę na zmiany wynikłe z reformy finansów JST:
Budżet państwa określił jasno kryteria w oparciu o które będzie finansowanie samorządów. Samorząd lokalny nie tak jak do tej pory „z sufitu” planował swoje dochody z CIT-u i PIT-u, a teraz będzie to proporcjonalne do kwoty jaką rzeczywiście mieszkańcy i przedsiębiorcy wpłacili do budżetu miasta.
Radna podkreśla, że stabilność budżetu to podstawa by mówić o rozwoju inwestycyjnym miasta nie tylko w sferze inwestycji infrastrukturalnych, ale także choćby edukacyjnej.
Za przyjęciem uchwały budżetowej zagłosowali ostatecznie wszyscy obecni na sali radni wchodzący w skład koalicji rządzącej (16), czworo radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu. Przewodniczący klubu radnych PiS już przed rozpoczęciem sesji zwracał uwagę na, jego zdaniem, niejasności w zapisach uchwały budżetowej w obszarze wydatków majątkowych. Jarosław Chmielewski podsumował że budżet „przygotowany dość niechlujnie”:
Dość niechlujnie, ponieważ wiele wydatków majątkowych, które się tam znajdują nie są do końca sprecyzowane: Na co to pójdzie? Jakie będą tego efekty? Dzisiaj zamierzamy o to zapytać – zapowiadał radny.
Budżet miasta na 2025 rok przewiduje 1,33 mld złotych wydatków (w tym niemal 282 miliony złotych to wydatki majątkowe) przy dochodach na poziomie 1,158 mld złotych. Deficyt miasta ma wynieść więc około 172 milionów złotych i pokryty zostanie z pożyczki długoterminowej i wolnych środków z rozliczenia lat ubiegłych.
Komentarze (0)