Prezydent z absolutorium. Sprawozdania ratusza przyjęte

2020-06-09 15:18:06, Maciej Kowalczyk

Niespodzianki nie było. Prezydent Marek Wojtkowski uzyskał wotum zaufania i absolutorium za rok 2019. Radni przyjęli także sprawozdanie finansowe i z wykonania budżetu. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Myślę, że budżet został zrealizowany dobrze - mówił dziś Marek Wojtkowski, jeszcze przed głosowaniami. Jego zdanie podzielili radni koalicji. Stosunkiem głosów 16:8 przyjęto zarówno wotum zaufania, jak i sprawozdania. W głosowaniu nad absolutorium, za jego udzieleniem zagłosował także radny Zbigniew Lewandowski z PiS. 

Nie oznacza to jednak, że dyskusji na sali obrad brakowało emocji. Krytyczni wobec wykonania budżetu za rok 2019 byli radni PiS, argumentując, że sposób wydatkowania i pozyskiwania funduszy na miejskie inwestycje pozostawia wiele do życzenia.

Sceptycznie podchodzimy do tych uchwał, bo widzimy, że miasto, pomimo takiej propagandowej nagonki Pana prezydenta, który twierdzi, że wszystko jest ok, nie rozwija się najlepiej – wyjaśniał przewodniczący klubu Janusz Dębczyński – Przykładem może być choćby to, że Budżet Obywatelski, którego rangę podniesiono, ciągle kuleje. Jest wykonywany z dużym poślizgiem. Podobnie było z inwestycjami, nie udało się rozstrzygnąć przetargów. Wiele jest przesuwanych, niektóre są wykorzystywane, nie potrafimy dobrze absorbować środków zewnętrznych, czego przykładem są te słynne 4 miliony na wykonanie remontu jezdni na zaporze włocławskiej – dodawał.

Marek Wojtkowski wskazywał jednak, że budżet wykonano w 90%. Prezydent podkreślał, że stało się to pomimo zwyżki kosztów prowadzenia inwestycji.

Abstrahując od tego, że do przetargu stawało bardzo mało wykonawców, to te kwoty proponowane przez potencjalnych wykonawców w przetargach, znacząco przewyższały niekiedy kwoty kosztorysowe. To był problem nie tylko naszego samorządu, ale wszystkich samorządów w Polsce.

Przedstawiciele ratusza nie zgadzali się też z zarzutem o słabe pozyskiwanie środków zewnętrznych. Jak zwracał uwagę Krzysztof Kukucki, w minionym roku udało się uzyskać zewnętrzne wsparcie dla szeregu prowadzonych przez miasto inwestycji. Na liście znalazł się choćby Park na Słodowie, budowa Żłobka Integracyjnego, Centrum Przesiadkowe czy przystań na Zalewie Włocławskim.

Myślę, że taki głos (radnych PiS – przyp.red.) wynika z niedostatecznej autopromocji Urzędu Miasta i tego co robimy. My po prostu na tej pracy jesteśmy skupieni i brakuje często czasu, żeby więcej na ten temat mówić – ripostował zastępca prezydenta miasta – Myślę, że od zeszłego roku nie przepuszczamy absolutnie żadnej okazji, żeby przysłowiową złotówkę z ziemi podnieść, jeśli jest to złotówka spoza budżetu naszego miasta.

Dzisiejsza sesja była też okazją do dyskusji na temat kondycji miasta dla samych jego mieszkańców. Wszystko w ramach „Raportu o stanie miasta”, który był dziś przedmiotem dyskusji podczas obrad. Ustawa zakłada, że w ramach dyskusji podczas sesji mogą wystąpić zainteresowani, jeśli tylko „wylegitymują się” 50 podpisami mieszkańców. Jak się jednak okazało do przewodniczącego rady nie wpłynął żaden wniosek. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz