Czas podsumowań. Platforma Obywatelska o projektach społecznych i bezpieczeństwie

2024-02-15 12:05:30, Q4

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Radni włocławskiej RM coraz częściej podsumowują minionych 5 lat działania samorządu. Nie inaczej jest w przypadku Platformy Obywatelskiej. Jej przedstawiciele spotkali się dziś z dziennikarzami by mówić o programach społecznych zrealizowanych w ciągu tej kadencji.

Konferencja prasowa odbyła się w Centrum Wsparcia Społecznego przy ulicy Piekarskiej. To jedna z tych instytucji, które w mijającej kadencji samorządu pojawiły się na „społecznej mapie” miasta. Jak podkreśla Domicela Kopaczewska, to jedna z nielicznych instytucji tego typu funkcjonujących w w naszym kraju.

Mamy tu 12 mieszkań dla osób, które wcześniej przebywały w Domach Pomocy Społecznej, teraz prowadzą samodzielne życie ze wsparciem pracowników socjalnych, psychologów, terapeutów – przypomina.

Zastępczyni prezydenta dodaje, ze to tylko jedno z działań w obszarze społecznym podjętych w minionych pięciu latach przez ratusz. Pomoc sąsiedzka, czy karta seniora – to kolejne z projektów realizowanych w tej kadencji przez włocławski ratusz. To także programy szczepień czy wreszcie realizacja programu transportu door to door:

Jest programem innowacyjnym, realizowanym w naszym mieście, jako jeden z pierwszych w województwie. Jest to program indywidualnego transportu „od drzwi do drzwi”. Jest to program skierowany do osób starszych, które są wykluczone mobilne. Z tej usługi skorzystało 689 osób, a wykonanych zostało 6091 usług przewozowych – mówi radna Ewa Szczepańska.

Inicjatywy skierowane do włocławskich seniorów, to, jak podkreślają przedstawiciele PO, tylko wycinek działań w obszarze społecznym i zdrowia.

Radni podkreślają też, że Włocławek był jednym z tych samorządów, które zdecydowały się na finansowanie procedury in vitro, gdy rząd zdecydował się na rezygnację z narodowego programu dofinansowań do tych zabiegów leczenia bezpłodności. Program powstał w 2021 roku i podczas jego trwania dofinansowanie procedury in vitro uzyskały 32 pary, co zaowocowało urodzeniem ośmiorga małych włocławian.

Platforma Obywatelska zawsze była za tym, żeby program in vitro był finansowany z budżetu państwa, a nie ze środków finansowych samorządów. Rok temu, jako Koalicja Obywatelska zbieraliśmy podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Tak dla in vitro”. Ten projekt wraz z podpisami złożyliśmy do Sejmu, ale Prawo i Sprawiedliwość nie zaakceptowało tego projektu – przypomina wiceprzewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Zarębska, która podkreśla, ze po zmianie władzy w minionych wyborach ustawa weszła w życie – Od 1 czerwca tego roku będzie uruchomiony rządowy program in vitro. Do tego czasu z inicjatywy prezydenta Marka Wojtkowskiego został uruchomiony miejski program in vitro na rok 2024. Jest to program będący kontynuacja tego trzyletniego programu – dodaje.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zwracali też uwagę na zmiany jakie zaszły w obszarze bezpieczeństwa. Powrót jednostki wojskowej ( w postaci batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej), wsparcie finansowe remontu Komendy Miejskiej Policji, co przyniosło możliwość wzmocnienia potencjału kadrowego jednostki, czy wreszcie wybudowanie Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie, które „uwolniło” Izbę Przyjęć włocławskiego szpitala od problemu osób nietrzeźwych – to kolejne projekty, o których mówili przedstawiciele PO.

Inwestowanie w infrastrukturę w zakresie zdrowia, profilaktyki społecznej i bezpieczeństwa, pod kierownictwem prezydenta Marka Wojtkowskiego są efektem współpracy. Budowania i szukania tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli. Dzięki współpracy prezydenta z radnymi PO, ale także współpracy z samorządem województwa widzimy efekty tych działań. One są ważne i wymierne – podsumowała Monika Jabłońska, zastępczyni prezydenta miasta.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz