W ten weekend otwarte zostanie długo wyczekiwane przez mieszkańców Włocławka Centrum Wsparcia Dla Osób w Kryzysie. Głównym celem placówki jest poprawa sytuacji osób używających alkohol w sposób destrukcyjny i ich rodzin.
Od 2013, po likwidacji Izby Wytrzeźwień we Włocławku, opiekę nad osobami nietrzeźwymi sprawuje Szpital Wojewódzki przy ulicy Wienieckiej. Z tego powodu często dochodziło tam do aktów wandalizmu a pacjenci skarżyli się na uciążliwości związane z obecnością w tym miejscu osób „pod wpływem”.
W centrum realizowane będą świadczenia pomocy medycznej oraz zajęcia wspierające i motywujące do leczenia odwykowego, grupy wsparcia i warsztaty rozwoju osobistego.
Ludzie są najważniejsi. Posiadamy szeroką kadrę terapeutyczną, trenerów personalnych, trenerów mentalnych, psychologów, którzy będą zachęcali do podjęcia działań odwkowych, bo do takich działań nie można tych osób zmusić. - mówi Piotr Stolcman, dyrektor Centrum Wsparcia Dla Osób w Kryzysie.
Dziś centrum zostało otwarte przy ulicy Krzywa Góra 3B, to właśnie tam już od tego weekendu trafiać będą nietrzeźwi z terenu całego miasta. Centrum, które powstało w rekordowym czasie.
W tym wypadku od wizyty Pani Prezydent, do momentu kiedy mieliśmy pozwolenie na budowe, a przez to Wydział Zdrowia mógł złożyć wniosek o dofinansowanie minęło równe 3 miesiące. W 3 miesiące znaleźliśmy projektanta, nadzorowaliśmy prace, uzyskaliśmy uzgodnienia i finalnie uzyskaliśmy pozwolenie na budowe. - mówi Krzysztof Kukicki, zastępca prezydenta miasta
Włocławek otrzymał 95% dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Rozwoju, to ponad 4 miliony złotych dotacji na infrastrukturę.
95% środków na realizacje tego zadania, którego całkowita kwota to ponad 4 miliony złotych, pochodziło ze środków zewnętrznych. 85% to środki z Urzędu Marszałkowskiego, 10% to środki z budżetu Państwa. Bez udziału i wsparcia Pana Marszałka Sławomira Kopyścia, nie dałoby się tej inwestycji zrealizować, serdecznie dziękuję – mówi Domicela Kopaczewska, zastępca prezydenta miasta.
Ogromne zaangażowanie i współpraca pomiędzy włocławskim ratuszem, Urzędem Marszałkowskim a Wodami Polskimi zarówno z Torunia jak i Włocławka jest jednym z głównych czynników, które pozwoliły na wybudowanie centrum w tak krótkim czasie.
Bez tej dobrej współpracy i wyjaśniania wątpliwości które towarzyszyły powstawaniu tego projektu, nie byłoby możliwe tak szybkie zrealizowanie tej inwestycji. Cieszymy się także jako społeczność związana ze Szpitalem Wojewódzkim, bo inwestycja ta zdecydowanie usprawni działanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego we Włocławku. Ta inwestycja to smutny obowiązek, aby podołać wyzwaniom współczesności – mówi Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa.
Dodatkowo, w ramach inwestycji na terenie centrum powstała lokalna oczyszczalnia ścieków, oraz założona została instalacja fotowoltaiczna, która za zadanie ma ograniczyć koszty generowane przez placówke.
W nowej placówce wsparcie psychologiczne i terapeutyczne mają znaleźć nie tylko osoby uzależnione od alkoholu, ale także od innych używek. W Centrum Wsparcia Dla Osób w Kryzysie może przebywać jednocześnie 19 pensjonariuszy dorosłych. Przygotowano także specjalne pomieszczenie dla osób nieletnich.
Jestem przekonany, że kadra która została zorganizowana będzie mogła udzielić pomocy, bo tego problemu lekceważyć nie można. Kibicujemy aby ta jednostka jak najlepiej funkcjonowała – mówi Piotr Kowal, przewodniczący Rady Miasta Włocławek.
To jednak nie jedyne działania miasta w celu wsparcia osób borykających się z problemami. Uzależnienia od różnego rodzaju używek dotykają także młodych ludzi, dlatego też ratusz cały czas pracuje nad tym, aby już od najmłodszych lat uświadamiać młodzież o skutkach uzależnień.
To ogromne wsparcie dla środowiska które tego wsparcia niestety wymaga. Biorąc pod uwagę zmiany w różnej płaszczyźnie naszego Śródmieścia, myślę że ta instytucja wesprze również miasto w rozwiązywaniu wszelkich negatywnych zjawisk z tego obszaru naszego miasta – mówi Monika Jabłońska, zastępca prezydenta miasta.
Komentarze (0)