Zamknij X

Festiwal Wisły wraca do Włocławka

2021-07-21 14:27:37, Q4.pl

Już 13 sierpnia po rocznej przerwie, na wiślanych bulwarach zagoszczą stoiska gastronomiczne, rzemieślnicze i edukacyjne. Festiwal Wisły po rocznej przerwie wraca do Włocławka. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, na mieszkańców czeka moc atrakcji.

Darmowe rejsy po Wiśle, atrakcje kulinarne i edukacyjne – na to wszystko liczyć mogą włocławianie w piątek, 13 sierpnia kiedy ponownie w naszym mieście zagości wiślana flota.

Włocławek po raz kolejny jest miejscem gdzie Festiwal Wisły będzie się odbywał. To bardzo ważne dla naszej społeczności przedsięwzięcie, bo po pierwsze, akcentujemy że Włocławek cały czas przy tej Wiśle jest, a historia legitymizuje naszą obecność w tym festiwalu. - mówi Monika Jabłońska, zastępca prezydenta miasta.

Włocławek ceniony jest przez wszystkich, którzy z Wisłą mają do czynienia, zarówno flisaków, jak i historyków. Przypomnijmy, że żegluga parowa, która była ówcześnie motorem polskiej gospodarki została utworzona przez przedsiębiorców włocławskich i to właśnie tutaj miała swoje początki.

Ci, którzy Wisłą pływają, a wśród uczestników jest bardzo wielu takich żeglarzy podkreślają jedną rzecz od samego początku; najpiękniejsza, najfajniejsza i przyjazna przystań, to przystań włocławska. Są tu najfajniejsi bosmani i najsympatyczniejsi WOPR'owcy – mówi Marcin Karasiński, dyrektor Festiwalu Wisły.

W tym roku, organizatorzy mają znacznie większe ambicje na przebieg Festiwalu. Organizują oni „flis jakubowy”. Flis, będący formą pielgrzymki stanowi inaugurację Camino de Vistula, pierwszego wodnego szlaku do Santiago de Compostela. Nie dziwi więc, że w tym roku inauguracja Festiwalu nastąpi w Krakowie, gdzie wraz z flisakami w drogę ruszy figurka Świętego Jakuba. Kościoły pod wezwaniem św. Jakuba znajdują się w 15 miastach i miejscowościach położonych na dawnym szlaku wiślanym. Szlak Camino de Vistula pielgrzymi pokonają na pokładach replik tradycyjnych łodzi wiślanych.

Okazuje się, że droga wiślana była przed wiekami jedną z najpopularniejszych, bo była najtańsza i najbezpieczniejsza. Chcemy to przywrócić. Powstała specjalna figura św Jakuba, która zostanie przewieziona do Gdańska. To projekt tak duży, że za rok popłynie ona morzem do A Corunii i stamtąd do Santiago de Compostela – mówi Jacek Kiełpiński, rzecznik Festiwalu Wisły.

We Włocławku pojawi się także unikatowa łódź. Powstała ona na bazie toruńskiej polichromii. Okazuje się, że jest ona najstarszym dokładnym odwzorowaniem łodzi rzecznej w Europie. Nasuta, bo tak nazywa się łódź transportowa, która używana była w Państwie Krzyżackim będzie jedną z głównych atrakcji Festiwalu Wisły, a zainteresowani będą mogli dowiedzieć się, jakie są zasady konstrukcji tej niebywale ciekawej jednostki.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz