Zamknij X

Festiwal Wisły wraca do Włocławka

2022-07-20 14:37:56, Q4.pl

Już 12 i 13 sierpnia po rocznej przerwie, na wiślanych bulwarach zagoszczą stoiska gastronomiczne, rzemieślnicze i edukacyjne. Festiwal Wisły po rocznej przerwie wraca do Włocławka. Podobnie jak podczas poprzednich edycji, na mieszkańców czeka moc atrakcji.

Tegoroczny Festiwal Wisły ma być innym od pozostałych. W tym roku zostanie on zorganizowany ze wsparciem Funduszy Norweskich, które otrzymało miasto. Z tej okazji poza większą ilością atrakcji, festiwal będzie dwudniowy.

Cieszy mnie, że przywracamy Wisłę naszemu miastu. Wisłę traktujemy jako nasz naturalny potencjał i bardzo się cieszę, że staramy się przywrócić ją w sensie turystycznym, a potem może gospodarczym. Szykują się niezwykle intensywne dwa dni nad Wisłą we Włocławku – mówi Marek Wojtkowski, prezydent miasta.

Włocławek ceniony jest przez wszystkich, którzy z Wisłą mają do czynienia, zarówno flisaków, jak i historyków. Przypomnijmy, że żegluga parowa, która była ówcześnie motorem polskiej gospodarki została utworzona przez przedsiębiorców włocławskich i to właśnie tutaj miała swoje początki.

Cieszymy się, że po raz kolejny Festiwal Włocławka zawitał do Włocławka. Zawsze spotykaliśmy się z miłym przyjęciem zarówno ze strony władz jak i mieszkańców. Wzbogaciliśmy formułę o wiele nowych atrakcji. Gorąco zachęcam szczególnie tych, którzy nie widzieli Włocławka od strony Wisły – mówi Magdalena Kaczmarek, prezes Nadwiślańskiej Informacji Turystycznej

W tym roku skala wydarzenia ma być znacznie większa. Wykorzystana ma zostać cała długość włocławskich bulwarów; od centrum kultury, aż do przystani na ulicy Piwnej. Nie zabraknie stoisk z nadwiślańskimi smakami, warsztatów aktywizujących zarówno dzieci jak i młodzież, czy pokazów tradycyjnych zawodów rzecznych takich jak szkutnictwo.

Uczestnicy będą mieli także okazję wziąć udział w rejsach na tradycyjnych łodziach rzecznych. Każdy rejs – wycieczka będzie kończył się na wyspę znajdującą się na prawym brzegu Wisły. To właśnie tam odbywać się będzie piknik pod nazwą „Nasza Wyspa”.

Dodatkowym celem Festiwalu Wisły, poza uruchomieniem drugiego brzegu rzeki, jest pokazywanie dziedzictwa danego miasta szerszej publiczności. Tak samo będzie w tym roku we Włocławku.

Ważne dla nas jest dziedzictwo miasta. W tym roku pochylamy się nad słynnym malowidłem „Panorama Włocławska i zawody wioślarskie na Wiśle”. Chcemy aby jak najwięcej osób to zobaczyło, nawet spoza Włocławka. Mamy też 100lecie urodzin Pani Elżbiety Piwek-Białoborskiej, designerki włocławskiego fajansu. - mówi Jacek Kiełpiński, rzecznik prasowy Festiwalu Wisły.

Podczas wydarzenia odbędą się aż trzy parady na Wiśle – to coś czego nigdy wcześniej nie pokazywano podczas festiwalu w żadnym z miast w kraju. Szczególne starania organizatorzy przykładają do tej ostatniej, która ma być wyjątkowa. Mimo że będzie to parada nocna, organizatorzy obiecują, że na wodzie ma być jasno.

Jedna z atrakcji może szczególnie zainteresować pary, które wybierają się na Festiwal Wisły. Maksymilian Rigamonti, najbardziej rozpoznawalny na arenie ogólnoświatowej polski fotograf zaprasza wszystkich do zrobienia sobie zdjęć na tle włocławskiej panoramy przy wschodzie słońca.

Organizatorzy cały czas pracują nad dokładnym programem wydarzenia, który będzie dostępny w najbliższym czasie na stronie internetowej wydarzenia.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz