Nowy gmach Sądu Okręgowego we Włocławku. Wmurowano akt erekcyjny

2020-09-30 16:36:54, Q4.pl

Prace nad nowym budynkiem Sądu Okręgowego we Włocławku przy ul. Żeromskiego 28 rozpoczęły się pod koniec 2019 r. Zaplanowano, że oddanie budynku do użytkowania nastąpi w 2023 roku. Dziś (30 września) nastąpiło uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i jego wmurowanie w fundamenty gmachu.

Włocławski Sąd Okręgowy ma dotąd dwie, niezbyt przestronne dodajmy, siedziby. Nowy gmach, który pomieści wszystkie wydziały SO będzie więc istotnym ułatwieniem w funkcjonowaniu, zarówno dla sędziów, jak i interesantów.

Były oczekiwania zarówno pracowników wymiaru sprawiedliwości, jak i przede wszystkim społeczności miejskiej, oraz wszystkich interesantów. Do tej pory byliśmy zlokalizowani w dwóch siedzibach, które były w znacznej odległości od siebie; z pewnością nie usprawnia to możliwości zarządzania sądem jako jednostką, ani nie ułatwia życia interesantom (…) Z punktu pracy sędziego, znacznie poprawią się warunki lokalowe. Do tej pory były one ciężkie, ale w wyniku pandemii uwidoczniły się jeszcze większe niedogodności - mówi o inwestycji mówi Ewa Felińczak, Prezes Sądu Okręgowego we Włocławku.

Nowy gmach Sądu Okręgowego we Włocławku przy ul. Żeromskiego 28 będzie posiadał łącznie 6115 m2 powierzchni użytkowej wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu oraz dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku zaprojektowano szesnaście sal rozpraw, w tym salę przystosowaną dla osób niebezpiecznych oraz osiem sal z wydzieloną komunikacją dla konwoju.

Zaprojektowano także kompleksową komputeryzację oraz informatyzację wszystkich wydziałów i komórek. Teren działki zostanie zagospodarowany całościowo, oprócz budynku powstaną także obiekty małej architektury, oświetlenie oraz parkingi.

To bardzo ważne, by poprawić warunki pracy wymiaru sprawiedliwości w Sądzie Okręgowym we Włocławku. Poza tym, że jakość pracy będzie lepsza pod względem warunków, jesteśmy przekonani że przyspieszy to procedowanie poszczególnych spraw - wskazuje poseł Joanna Borowiak

Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, zwraca uwagę, że z biegiem lat w znaczący sposób poprawiają się warunki zaplecza dla polskiego sądownictwa.

Warunki, w których ja rozpoczynałem swoją prace to były warunki trudne; na miarę możliwości państwa, które wtedy było bardzo biedne. Wydaje mi się że nie wszyscy są wstanie to docenić, bo wchodzą, bądź też wchodzili w życie zawodowe w rzeczywistości zmienionej, znacznie lepszej. Osoby długoletnim doświadczeniem, długoletnim stażem pracy są w stanie ocenić ten punkt startowy i bardziej docenić to co w sądownictwie, również w obszarze materialnym zostało zrobione. Są to rzeczy absolutnie nieporównywalne – podkreśla.

Choć włocławska inwestycja wymiaru sprawiedliwości jest w całości finansowana z budżetu centralnego, miasto także miało swój wkład w tę budowę, przekazując (ze 100% bonifikatą) działkę, na której swoją siedzibę będzie miał sąd.

Jak przekonuje prezydent Marek Wojtkowski, nowa siedziba SO to nie tylko ważna inwestycja dla tej instytucji ale także dla okolicy, w której budynek zostanie postawiony:

To miejsce bardzo wiele zyska. Jak Państwo wiedzą w sąsiedztwie jest obiekt Miejskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej z Domem Pomocy Społecznej. Także obecność tak szacownej instytucji jak Sąd Okręgowy na pewno doda temu miejscu prestiżu.

Nowa siedziba Sądu Okręgowego ma zostać oddana do użytku do w 2023 roku.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz