Aparaty RTG, pompy infuzyjne, środki ochrony osobistej - Urząd Marszałkowski na zakupach

2020-04-30 13:17:01, Maciej Kowalczyk

Zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, środków ochrony osobistej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także finansowanie testów w kierunku koronawirusa – taki jest zakres uruchomionego już wsparcia publicznej służby zdrowia w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Pierwsze ambulanse i inny sprzęt już trafił do szpitali.

Nowoczesne technologie i sprzęt pomaga w służbie zdrowia ratować życie, co szczególnie istotne jest teraz w czasie pandemii. Nasze lecznice w całym regionie, także te powiatowe, muszą mieć możliwość ich wykorzystywania. Stąd powstanie dużego programu zakupowego, w którym ze środków unijnych pokrywamy w 100 procentach koszty każdego z urządzeń - mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wsparcie obejmuje wszystkie publiczne szpitale w regionie – wojewódzkie, kliniczne (uniwersyteckie) i powiatowe - a także Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego, łącznie 30 placówek. 

Wśród zakupów, które już się rozpoczęły,jest  m.in. 158 respiratorów, 11 ambulansów, tomograf komputerowy, aparatura do pozaustrojowego natleniania krwi, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty RTG i USG, a także dedykowane systemy informatyczne. Te ostatnie to m.in. system do pracy zdalnej dla lekarzy radiologów, umożliwiający ocenę i opis materiału diagnostycznego poza szpitalem. Inne rozwiązanie teleinformatyczne, wykorzystujące m.in. telefony komórkowe pacjentów i szpitalne wi-fi, pozwoli na zdalną komunikację głosową pacjentów z personelem pielęgniarskim.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, w związku z epidemią Covid-19 przekształcony w tak zwany jednoimienny szpital zakaźny, w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego zakupił już dwie bardzo potrzebne mu w obecnej sytuacji karetki transportowe, które będą wykorzystywane przy przewozie pacjentów z innych placówek. Lecznice składają już też zamówienia na sprzęt i aparaturę. W trakcie tego rodzaju zakupów są - poza szpitalem grudziądzkim, który zamówił respiratory i aparaturę monitorującą funkcje życiowe pacjentów – Centrum Pulmonologii, Szpital Obserwacyjno-Zakaźny i Szpital Dziecięcy oraz szpital w Chełmży.

Włocławskil Wojewódzki Szpital specjalistyczny otrzyma miedzy innymi:

  • 12 Stolików medycznych/zabiegowych
  • 12 pomp infuzyjnych z wyposażeniem
  • 2 Wózki anestezjologiczne - wózek resuscytacyjny z butlą
  • 2 Defibrylatory z wyposażeniem 
  • 12 Aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej
  • 1 Urządzenie do aktywnej regulacji temperatury pacjenta
  • 3 Wózki do transportu pacjentów potencjalnie zakaźnych 
  • 3 Stoliki do procedur inwazyjnych 
  • 2 Zestawy do trudnej intubacji 


(Inf. prasowa UMKP)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz