Zielony Pakt dla Polski - Piotr Kowal prezentuje kolejne punkty programu Lewicy

2019-09-26 16:52:04, Maciej Kowalczyk

Zielony przemysł, walka ze smogiem, czy koniec z "betonozą", to kolejne z punktów lewicowego programu. O pomysłach na ekologię i Polskę przyjazną środowisku mówił na dzisiejszej konferencji Piotr Kowal. Kandydat Lewicy w wyborach parlamentarnych.

Koalicja lewicowych ugrupowań do wyborów 13 października startuje z kilkoma pomysłami na to, jak sprawić, by Polska była "bardziej zielona". Część spośród pomysłów Lewicy jest doskonale znana od dawna i przewija się w programach i propozycjach (choćby SLD) od lat. Część jednak to nowość. Łącznie 10 punktów lewicowego programu tworzy "Zielony Pakt dla Polski".

Przez wiele lat temat ekologii był spychany na nie drugi, a nawet trzeci plan. Był to temat traktowany jako coś nieistotnego, jako wymysł ekologów - mówił dziś kandydat - dzisiaj wiemy, ze temat ekologii jest niemal tak ważny, jak temat ochrony zdrowia, dlatego, że ekologia wpływa na ochronę zdrowia. Z danych z roku 2018 wiemy, że z powodu zanieczyszcenia w Polsce zmarło prawie 50 tysięcy osób - przypominał Piotr Kowal.

Właśnie na temat zanieczyszczenia środowiska, a ściślej - zanieczyszczenia powietrza, zwraca on szczególną uwagę. To problem od lat obecny na ulicach polskich miast a walka ze smogiem trwa takze we Włocławku. Lewica chce ten problem wyeliminować dofinansowując wymianę 2 milionów pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne. Takze i normy alarmowania o poziomie stężenia pyłów zawieszonych (najbardziej niebezpieczny ze składników smogu) miałyby być obniżone do europejskiego poziomu (obecnie alarm smogowy ogłaszany jest w Polsce przy stężeniu PM 10 na poziomie 150 mikrogram na m3 powietrza, dla porównania, we Francji jest to 80 mikrogram). W walce z zanieczyszczeniem powietrza ma pomóc także stworzenie ( w ciagu 6 lat) pełnej siatki połączeń lokalnych we wszystkich gminach w Polsce. Pozwoliłoby to na istotne zwiększenie roli komunikacji publicznej w ogólnopolskim transporcie.

Kolejne pomysły lewicy na ekologiczną Polskę to zakaz importu węgla do kraju, czy zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej, tak by w 2035 roku większość prądu w sieciach energetycznych pochodziła z OZE. Jak przewiduje Lewica,taka zmiana musiałaby także spowodować duże zmiany w charakterystyce gospodarczej tych obszarów kraju, gdzie obecnie produkowana jest energia z węgla. Takie obszary jak Zagłębie Konińskie miałyby stać się centrami nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii.

W "Zielonym Pakcie" znalazło się też miejsce dla programu budowy zbiorników małej retencji. Wsparcie ze strony rządu w budowie tychże pozwoliłoby na ograniczenie skutków długotrwałej suszy, jaka znana jest rolnikom, choćby, z naszego regionu. Wsparcie powędrowałoby także dla przedsięwzięć związanych z przywracaniem naturze (gdzie jest to możliwe) jej pierwotnych terenów. Pieniądze na ten cel pochodziłyby z Funduszu dzikiej Przyrody, do którego pma trafiać 20% przychodów z gospodarki leśnej.

Nie tylko jednak ekologia stała się tematem konferencji. Nieoczekiwanie o głosy na Piotra Kowala zaapelowała Takze inna kandydatka Lewicy Anna Turska, argumentując, że to obecny radny ma największe szanse na poselski mandat.

Więcej w materiale wideo.

 

Komentarze (1)


Anonimowy (2019-09-27 01:38:56) Zgłoś do moderacji
Proszę wszystkich aby poparli w wyborach Prawo i Sprawiedliwość. Chcą aby Polska była chrześcijańskim krajem. Zlikwidowali gimnazja siedliska szkolnej patologii. Jako pierwszy polski rząd dba o rolników, uzbraja polską armię i zwiększa jej liczebność. Walczy z korupcją z nieuczciwymi sędziami. Dbają o pamięć żołnierzy wyklętych i bohaterów naszego kraju. Obniżają podatki dla średnich i małych przedsiębiorstw. Walczą z mafiami VAT. Wprowadzili pracownicze plany kapitałowe co może uratować emetytury polaków. Ograniczają wpływy rosyjskie które wprowadziły PSL. Przywracają połączenia komunikacyjne. Opozycja chce zniszczyć rodziny, które są wartoscią tego narodu.

Dodaj swój komentarz