'Polska pod krzyżem' - trwają ostatnie przygotowania

2019-09-13 11:41:02, Maciej Kowalczyk

„Polska pod Krzyżem” to wydarzenie całodzienne, zaczyna się w sobotę 14 września o godzinie 11:00. Główna część modlitewna potrwa od godziny 20.00 do około 22:00. Druga część spotkania to czuwanie nocne, aż do godziny 3.00 w nocy, skończy się ono Mszą Świętą niedzielną. Na lotnisku w Kruszynie, gdzie spotkają się wierni, trwają ostatnie przygotowania.

Wczoraj organizatorzy przystąpili do montażu najważniejszego elementu. Ważący ponad tonę, dwunastometrowy krzyż pod którym zgromadzą się wierni z całej Polski już znalazł się na terenie lotniska.

Od kilkudziesięciu godzin setki osób pracują na 77 hektarach włocławskiego aeroklubu. Setki osób krzątają się, instalują nagłośnienie, oświetlenie, scenę. Montują się przeróżne rzeczy potrzebne do funkcjonowania kilkudziesięciotysięcznego tłumu. Przygotowujemy się do tego - wyjaśnia ks. Sławomir Deręgowski, koordynujący projekt z ramienia włocławskiej kurii.

Początek spotkania w Kruszynie już niebawem. Jednocześnie organizatorzy zwracają się do wiernych, chcących uczestniczyć w całodziennej (i nocnej) modlitwie, by przygotowali się na pierwsze jesienne chłody i zaopatrzyli się w odpowiednio ciepłe i wygodne ubrania. Na nocne czuwanie może przydać się nawet czapka i rękawiczki, bo wymagać ono będzie dłuższego trwania w jednym miejscu.

Warto też przywieźć ze sobą coś do siedzenia (składane, turystyczne krzesełka, karimaty, koce, itp.). Dla pielgrzymów przygotowane będą płatne, prywatne parkingi przed płytą lotniska, na których będzie można zostawić na cały dzień samochody i autokary. Na miejscu dostępne będą ciepłe napoje oraz posiłki (w cenie 10 PLN). 

Posiłki ciepłe będą też wydawane w trakcie nocnego czuwania, tak, aby uczestnicy modlitwy mogli wzmocnić się przed drogą powrotną do domu – podkreśla Maciej Bodasiński z fundacji Solo Dios Basta

Na lotnisku w Kruszynie będą też sprzedawane małe krzyże, pasyjki. Zostaną poświęcone podczas wydarzenia i będzie można zabrać je na pamiątkę tego dnia. Organizatorzy zachęcają też do wzięcia ze sobą domowych, małych krzyży, które towarzyszą nam w codziennym życiu.

Nie zapominajmy też o duchowym przygotowaniu do wyjątkowych obchodów tegorocznego Święta Podwyższenia Krzyża – mówi Maciej Bodasiński. – Warto zadbać o stan łaski uświęcającej i uzbroić się w moc płynącą z różańca. Od 10 września trwa nieustanna modlitwa różańcowa, tzw. Jerycho. To niezmiernie ważne przygotowanie duchowe, byśmy byli gotowi na przyjęcie woli Bożej. Cały czas można do niego dołączać przez stronę PolskaPodKrzyzem.pl – podkreśla organizator.

 

Hasło, zapraszające na spotkanie „Polska pod Krzyżem”, brzmi „Zostaw wszystko i dołącz do wielkiej modlitwy….”.

Dla jednych „zostawić wszystko”, to wyjechać mimo, że pranie nie dokończone, garaż nieposprzątany, koszule niewyprasowane, firanki niewyprane, zakupy niezrobione... Dla innych „zostawić wszystko”, to opuścić swoje oczekiwania, porażki, smutki, to odejść od wymagań względem siebie i innych, oddalić się od swoich racji i egzekwowania poleceń. „Zostawić wszystko” to też bez pośpiechu, bez przymusu, bez makijażu stanąć twarzą w twarz... z Miłością. Takim, jakim jestem stanąć przed Bogiem, który dał się przygwoździć do Krzyża i na nim umarł za mój grzech - piszą organizatorzy przed sobotnim wydarzeniem.

Wydarzenie Polska pod Krzyżem można śledzić dzięki transmisji live na stronie tvp.info oraz na vod.tvp.pl, a także od godz. 20:15 do 22:15 w programie TVP1.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz