Pomnik ks. Jana Długosza stanął przy Łęgskiej

2018-10-10 08:06:29, Maciej Kowalczyk

Pomysł na to, by przed budynkiem Zespołu Szkół Katolickich imienia Księdza Jana Długosza stanął pomnik patrona zrodził się w roku 2015, gdy uczniowie szkoły przygotowywali prace plastyczne i multimedialne w ramach obchodów roku patrona. W minionym tygodniu idea doczekała się realizacji i jedyny taki pomnik pojawił się na Łęgskiej.

Na uroczystościach jakie odbyły się w miniony czwartek zgromadziły się tłumy uczniów tej szkoły jak i liczni zaproszeni goście. Nic dziwnego. Jak podkreślali zebrani oficjele, budowa tego pomnika to owoc nie tylko gestu sponsorów, postawy rodziców uczniów Zespołu Szkół Katolickich, ale także współdziałania szkoły, diecezji włocławskiej oraz samorządu miejskiego i wojewódzkiego.

Oczywiście dołożyliśmy środki do tego ale myślę że nie to jest najważniejsze - mówi członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Sławomir Kopyść - najważniejsze jest to, że my wspólnie czujemy, że ten pomnik powinien tu być, że ten pomnik stanowi ważny wyznacznik naszej tożsamości kulturowej...


Praca nad rzeźbą trwały 2 lata. Jej autorami są studenci i wykładowcy pracowni rzeźby Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pod kierunkiem Andrzeja Borcza:

Po pierwsze trzeba wiedzieć kogo Mamy przedstawić - opowiada o pracy nad podobnymi momentami Andrzej Borcz - Po drugie musimy wiedzieć to, do jakiego miejsca to trzeba uczynić. Ważny jest dobór wielkości.

W rezultacie powstało dzieło na swój sposób wyjątkowe. Jeden z trzech pomników Księdza Jana Długosza w Polsce, lecz jedyny przedstawiający całą sylwetkę tego znamienitego historyka. Na początku prac nad powstaniem monumentu władze szkoły zwrócił się do prezydenta Marka Wojtkowskiego z prośbą o pomoc:

Oczywiście pamiętam ten dzień. Spotkaliśmy się z księdzem dyrektorem Jackiem Kędzierskim - wspomina prezydent. Zaznacza, że pomysł z jakim zwróciły się do niego władze szkoły, nie był najłatwiejszy w realizacji - I kosztowny i pod względem organizacyjnym niezwykły - prezydent podkreśla, że sukces tego przedsięwzięcia to również zasługa wsparcia ze strony kurii biskupiej, szkoły i samorządu województwa - Ja naprawdę jestem dumny bo to jest przepiękne świadectwo naszej historii naszej tradycji.

Tradycji która jest także udziałem szkoły pod którą stanął pomnik. Zespół Szkół Katolickich legitymuje się stuletnią historią. Wyjątkowość tej placówki podkreśla także biskup włocławski Wiesław Mering:

Szkoła jest zasadniczo powołana do kształcenia do przekazywania wiedzy. Ale w szkole katolickiej i to jest za mało. Oprócz wiedzy trzeba spróbować pobudzić w młodym człowieku wrażliwość sumienia. To jest to co nazywamy wychowaniem, (...) żeby był człowiekiem wrażliwym, dobrym, umiejącym wybaczać umiejącym rozmawiać - biskup Mering dodaje, że właśnie dla takich szkół znakomitym patronem jest ksiądz Jan Długosz - Długosz to był jeden z tych, który pokazał w praktyce jak wychowywać, jak uczyć, jak przygotowywać do tego żeby być dobry nauczycielem, dobrym władcą, dobrym organizatorem życia społecznego.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z odsłonięcia pomnika.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz