Uroczysta msza w bazylice katedralnej

2018-08-16 12:06:31, Maciej Kowalczyk

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest świętem patronalnym dla bazyliki katedralnej, było okazją do uroczystej mszy w katedrze. Przewodniczył jej, ks. biskup Wiesław Mering.

Na uroczystości w świątyni pojawili się wierni, oraz, między innymi, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarzyści. Na jej początku, bp Mering wprowadził w prawa i obowiązki nowych członków Prześwietnej Kapituły Bazyliki Katedralnej: ks. prałata Michała Krygiera i ks. kanonika Lecha Króla.

W swojej homili biskup Mering wskazywał na system wartości, oparty na tradycji, jako społeczny fundament:

Dzisiaj kultura próbuje podważyć wszystkie wartości, którymi żyliśmy od wieków; próbuje podważyć sens macierzyństwa, ojcostwa, małżeństwa, rodziny - mówił biskup -  A jednak uważam, że nie jest szczęśliwy człowiek, który nie miał zdrowej, uczącej i ukazującej wartości rodziny, w której rola kobiety, rola matki; jest jedyna i niezastąpiona. (…) Kto umie szerzej otworzyć serce na przebaczenie, zrozumienie, miłość i miłosierdzie nad matkę?”, wołał hierarcha, wskazując, że Maryja jest dla nas „Matką Miłosierdzia, czyli wypełnioną miłością, gotową do pomocy, wstawiennictwa i do obrony”.

Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna. Zdjęcia znajdziecie w naszej galerii.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz