39. rocznica powstania NSZZ Solidarność

2019-09-10 10:40:07, Maciej Kowalczyk

W minioną niedzielę (8 września) członkowie i sympatycy NSZZ Solidarność spotkali się we włocławskiej katedrze. Okolicznościową mszą świętą uczcili 39. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

W 1980 roku, na mocy Porozumień Sierpniowych, podpisanych pomiędzy strajkującymi robotnikami a władzą powstaje Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Stało się to 17 września 1980 w Gdańsku. „Karnawał Solidarności” trwał do grudnia 1981 roku, kiedy to po wprowadzeniu stanu wojennego związek został zdelegalizowany i kontynuował działalność w podziemiu, aż do czasu przemian ustrojowych u schyłku lat 80-tych.

W minioną niedzielę rocznicę powstania Związku Zawodowego uczcili jego członkowie i sympatycy. Po uroczystej mszy świętej we włocławskiej katedrze, i homilii wygłoszonej przez ks. Sebastiana Adamczyka (Prefekta ds. Studiów Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku), poczty sztandarowe struktur zakładowych i regionalnych, przedstawiciele władz „Solidarności” i zaproszeni goście złożyli kwiaty i wieńce pod tablicą upamiętniającą wizytę we Włocławku Jana Pawła II, oraz tablicą pamięci ofiar tragedii smoleńskiej. Na zakończenie uroczystości kwiaty złożono także pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz