Oficjalne uroczystości obchodów 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, jakie miały miejsce pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego, nie były jedyną okazją do tego by wspomnieć tragiczne dzieje Polski w latach wojny i okupacji. Włocławian na projekcję filmu i specjalny koncert zaprosił także "Browar B.".
Od godziny 15-tej na tych, którzy zdecydowali się spędzić ostatnie wakacyjne popołudnie poza domem czekała wystawa pojazdów wojskowych przygotowana przez Stowarzyszenie PATROL Włocławek. Warto przypomnieć, że także ta organizacja zdecydowała się wskrzesić Grupę Rekonstrukcyjną 14 Pułku Piechoty jaka już przed laty funkcjonowała w mieście. Nie dziwił więc widok żołnierzy w umundurowaniu piechoty z września roku 1939, spacerujących pomiędzy wojskowymi pojazdami i wozem opancerzonym będącym na wyposażeniu polskich oddziałów w wojnie obronnej.
Klimat wojny, ale także ciężkich lat krwawej, hitlerowskiej okupacji poczuć można było także dzięki plenerowej projekcji filmu Romana Polańskiego „Pianista”. Nagradzany wielokrotnie obraz pokazywał jak wyglądały realia życia w wojennej Warszawie, jednak podobnie wyglądała niestety rzeczywistość i we Włocławku. Wkroczenie do miasta wojsk okupanta rozpoczęło blisko 5 lat cierpień i przyniosło zagładę wielu mieszkańcom miasta, zwłaszcza licznej społeczności żydowskiej.
Klimat roku 1939 i grozy późniejszych lat mógł także przybliżyć koncert pieśni patriotycznych. Ze sceny popłynęły dźwięki i słowa doskonale znanych pieśni i piosenek okresu wojny:. „Dnia pierwszego września”, czy Rozszumiały się wierzby płaczące”. Wykonawcami byli włocławscy muzycy i dzieci ze świetlic środowiskowych.
Zapraszamy do naszej fotorelacji.
Komentarze (0)