Praktyka a nie teoria - warsztaty dotyczące przemocy w Pałacu Bursztynowym

2019-06-05 15:39:02, Maciej Kowalczyk

Choć ten temat w przestrzeni publicznej poruszany jest często, to wciąż bywa tematem tabu dla dotkniętych występowaniem przemocy. W szkole, na ulicy, czy najczęściej – w domu, w zaciszu czterech ścian rozgrywają się dramaty, o których nikt nie usłyszy. Przemoc. Jak pracować z ludźmi nią dotkniętymi, jak pracować ze sprawcami, jak rozmawiać z dziećmi dotkniętymi przemocą. O tym uczyli się specjaliści podczas IV Powiatowej Konferencji „Przeciwdziałanie Przemocy”.

Organizatorami wydarzenia była włocławska Komenda Miejska Policji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Specjaliści, którzy na co dzień mają styczność ze zjawiskiem, mieli okazję podnieść swoje umiejętności uczestnicząc w szeregu warsztatów zorganizowanych dziś w Pałacu Bursztynowym.

Warsztaty a nie wykłady, bo właśnie nacisk na praktyczny aspekt przeciwdziałania przemocy stał się głównym celem spotkania. Nabycie umiejętności, które później z powodzeniem można wykorzystać w swojej pracy stanowi dla, choćby pracowników MOPR, czy PCPR, olbrzymią wartość:

Nieustająco, jak w każdej dziedzinie, wszyscy specjaliści i profesjonaliści muszą się dokształcać. Stąd pomysł na nasze coroczne konferencje – podkreśla Agnieszka Łoboda z PCPR.

Jak dodaje choć, wciąż skala przemocy w naszej rzeczywistości jest zjawiskiem oszacowanym w sposób niepełny, to jednak można zauważyć pierwsze symptomy zmiany na lepsze:

Myślę, że zjawisko przemocy w ogóle zaczyna szerzej docierać do służb różnego rodzaju i instytucji, z uwagi na większą świadomość społeczeństwa w zakresie poszukiwania wsparcia, pomocy i swoich praw – zauważa.

A pomoc znaleźć można w wielu miejscach. W dobie internetu i powszechnego dostępu do informacji, znalezienie właściwego adresu, czy numeru telefonu pozostaje tylko kwestią chęci. Niestety z tym wiąże się największy problem. Bardzo często ofiary nie są w stanie uwolnić się od toksycznej relacji, bardzo często też obawiają się stygmatyzacji społecznej a są to tylko jedne z powodów, dla których często, po pierwszym kontakcie z pracownikami opieki społecznej, czy policjantami, rezygnują z dalszej walki i wracają do oprawcy. Bywa też, że ofiary wcale nie podejmują próby wyjścia z sytuacji:

Niestety wielokrotnie jest to temat przemilczany – przyznaje Edyta Olszewska z KMP Włocławek – Natomiast przypadki związane z przemocą w rodzinie zdarzają się bardzo często, jest ich coraz więcej – jak zaznacza jednak nie należy wysnuwać z tego wniosku, że narasta fala przemocy – Świadomość społeczeństwa, świadomość świadków, świadomość osób, które doświadczają przemocy jest coraz większa.

To właśnie one mogą i powinny zgłaszać przypadki agresji, psychicznej, czy fizycznej policjantom, czy pracownikom opieki społecznej. Przypomnijmy także, że ofiary mogą też korzystać z dedykowanej im niebieskiej linii, gdzie pod numerem 800 154 030, od poniedziałku do piątku, od 17:00 do 21:00 uzyskać można pomoc i informacje. Taką pomoc można jednak otrzymać też w placówkach MOPR, zarówno w czterech sekcjach Ośrodka działających na terenie miasta, jak i w specjalistycznej sekcji Interwencji Kryzysowej na ulicy Żytniej

Tam możemy udzielić fachowej pomocy psychologicznej, pedagogicznej.(...) Myślę, że ten bezpośredni kontakt jest najbardziej pomocny – mówi Zbigniew Piechocki z MOPR – Zapraszam też do konsultacji telefonicznych, anonimowych. Po to, żeby móc zapytać, czy moja sytuacja to już jest „doświadczenie przemocy? Czy moja sytuacja to jest już stosowanie przemocy.

Jak dodaje Zbigniew Piechocki, pomoc Ośrodka nie ogranicza się jedynie do ofiar. Równie ważny aspekt, to ten skierowany do samych sprawców. W tym roku w MOPR ruszyły zajęcia w pierwszej z grup programu korekcyjno-edukacyjnego skierowanego właśnie do nich. Zajęcia zakończą się w lipcu a już jesienią rozpocznie zajęcia kolejna grupa programu.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz