Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej

2019-02-12 15:06:12, Maciej Kowalczyk


kiedy 2019-02-23 | 17:00 gdzie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej

200 lat temu – 7 stycznia 1819 r. w Warszawie — urodziła się Maria Wodzińska (1819–1896), pochodząca z zamożnego kujawskiego rodu, którego główną siedzibą był pałac w Służewie. W historii zapisała się jako wyjątkowa kobieta epoki romantyzmu — jedyna narzeczona Fryderyka Chopina, muza Juliusza Słowackiego, malarka i zdolna pianistka. Ostatnie lata życia spędziła w dworze w Kłóbce, należącym do rodziny jej największej miłości — męża Władysława Orpiszewskiego. Obecnie w tym miejscu, należącym do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, znajduje się wystawa biograficzna poświęcona artystce.

Okrągła rocznica urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, przypadająca w 2019 r., jest okazją do przypomnienia jej sylwetki. Uroczystości związane z tym wydarzeniem odbędą się w sobotę 23 lutego, w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. O godz. 17.00 zapraszamy na spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu Bożeny Sitek — pianistki, muzykologa, poetki, aktorki, prezenterki radiowej i telewizyjnej, autorki spotkań poetycko-muzycznych, opowieści z muzyką. 

W programie pt. „Z łąk i salonów — Maria Wodzińska i Fryderyk Chopin w muzyce, wierszach i listach” Bożena Sitek wykona polskie utwory oparte na muzyce ludowej i narodowej (polonezy, kujawiaki, mazurki) oraz inspirowane polską tradycją i historią, także salonową (walce), głównie Fryderyka Chopina (Preludia, Nokturny, Walce, Mazurki). Artystka zaprezentuje też utwory „współczesnego Chopina” — Macieja Łuszczkiewicza z płyty Bożeny Sitek „Muzyka dworku szlacheckiego”. Rocznicę urodzin Marii Wodzińskiej zaakcentuje utworami, które F. Chopin dedykował Marii: Walcem „Pożegnalnym” As-dur op. 69 nr 1 i Nokturnem Es-dur op. 9 nr 2. Bożena Sitek grę na fortepianie uzupełni słowem, w którym nawiąże do tekstów literackich o F. Chopinie i listów ilustrujących historię znajomości Marii i Fryderyka.

Spektakl poprzedzi krótka prezentacja biografii Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej, przygotowana przez Krystynę Kotulę z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Organizatorzy mają nadzieję, że koncert będzie kolejną okazją do przeżywania w murach muzeum nieodpartego piękna wyrażonego w muzyce F. Chopina i jednocześnie lepszego poznania sylwetki jego kujawskiej Muzy.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, które ważne daty upamiętnia szczególnie, w 2019 r. 200. rocznicę urodzin Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej zaakcentuje także w Kłóbce — latem koncertem z cyklu „Pod lipą”, jesienią wystawą autografów jej listów, które zostały zakupione do zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku w 2016 r.


BOŻENA SITEK

Pianistka, muzykolog (studia na Uniwersytecie Warszawskim i w Akademii Muzycznej), dziennikarka i redaktorka (w prasie i w radiu), prezenterka radiowo-telewizyjna, lektorka, aktorka, konferansjer imprez i koncertów, ilustratorka muzyczna, popularyzatorka muzyki.
Poetka, autorka tekstów dziennikarskich, psychologicznych, edukacyjnych, literackich (publikacje prasowe i książkowe), wierszy i bajek dla dzieci, a także scenariuszy, słuchowisk i spektakli poetycko-muzycznych oraz koncertów i muzycznych bajek edukacyjnych dla dzieci.
Przez wiele lat pracowała w radiu i w wydawnictwach prasowych, była szefową muzyczną Rozgłośni Harcerskiej, prowadziła autorskie programy w Radiu dla Ciebie, w Czwórce, Dwójce i Trójce. Gra w serialach i słuchowiskach, występuje w spektaklach literackich, kabaretach, w bajkach, na wernisażach i wieczorach autorskich. Nagrywa audiobooki, teksty reklamowe, artykuły do portalu internetowego i ścieżki lektorskie do filmów. Koncertuje na kameralnych i dużych scenach z repertuarem klasycznym i popularnym (muzyka filmowa, piosenki poetyckie, standardy jazz i pop).
W Roku Chopinowskim pracowała w Biurze Obchodów CHOPIN2010 jako specjalista ds. edukacji, koordynatorka i współorganizatorka projektów i konferencji, jurorka konkursów, prezenterka wydarzeń, autorka i redaktorka materiałów (promocyjnych, informacyjnych i edukacyjnych). Została uhonorowana nagrodą za szczególny wkład w promowanie muzyki Fryderyka Chopina.
Wydała płytę „Muzyka dworku szlacheckiego” z utworami inspirowanymi polską muzyką i historią. Za wykonanie poloneza z tej płyty i recytację fragmentów Pana Tadeusza w maju 2016 dostała Wyróżnienie Specjalne na II Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Polsce i Nagrodę Specjalną na XII Międzynarodowym Festiwalu Poloneza na Białorusi. W 2017 r. otrzymała I nagrodę na III Międzynarodowym Festiwalu Poloneza w Warszawie.

(Inf. prasowa MZKiD)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz