Termomodernizacja -18 placówek, ponad 24 mln PLN

2018-09-11 17:44:29, Maciej Kowalczyk

Na briefingu, przed przechodzącym prace termomodernizacyjne budynkiem Zespołu Szkół Budowlanych, Prezydent Marek Wojtkowski i Zastępca Prezydenta Magdalena Korpolak - Komorowska podsumowali przebieg termomodernizacji placówek oświatowych w mieście.

W pierwszym etapie prac związanych z termomodernizacją, ratusz, po przeprowadzeniu badań charakterystyki cieplnej budynków, podjął decyzję o przeprowadzeniu jej w 36 placówkach. W tej kadencji proces udało się przeprowadzić w połowie z nich. Ogółem koszt przedsięwzięcia zamknął się w kwocie ponad 24 milionów złotych, z czego dofinansowanie wyniosło 17 milionów złotych. Ogółem więc 70% kosztów pokryły fundusze zewnętrzne.

W pierwszym etapie wykonano prace w Przedszkolu nr 22, Przedszkole nr 27, Przedszkole nr 12, segment "B" Zespołu Szkół Integracyjnych, budynek MOPR i Przedszkole nr 19. Łącznie miasto zleciło prace za 3 miliony 300 tysięcy złotych. Kwota dofinansowania wyniosła prawie 2 miliony 600 tysięcy.

W drugim etapie termomodernizacja objęła 11 placówek, takich jak Zespół Szkół nr 3, Przedszkole nr 8, Centrum Kształcenia Praktycznego (gdzie prace obejmują także remont wnętrza obiektu), czy też Pływalni Delfin. Łącznie wykonane prace warte były 14 milionów złotych, przy dofinansowaniu rzędu 9 milionów 700 tysięcy złotych. W kolejnym etapie do listy dodano Zespół Szkół Budowlanych (wartość prac 6 milionów 700 tysięcy, dofinansowanie - 4,5 miliona złotych). 

Wszystkie te inwestycje ujęte były w ramach strategicznego programu OSI (Obszar Strategicznej Interwencji), program ten obejmował nie tylko Włocławek, ale i okoliczne gminy. W związku ze zbliżającym się końcem programowania unijnego w zakresie termomodernizacji, okazało się, że w programie pozostały jeszcze rezerwy finansowe, z uwagi na to, że nie wszystkie gminy wykorzystały pełną, dedykowaną im pulę. W związku z tym otworzyła się szansa, na kolejne inwestycje.

Jako miasto jesteśmy w stanie skonsumować te środki - mówi Magdalena Korpolak - Komorowska - Zawnioskowaliśmy do gmin, czy niewykorzystane przez nie środki mogą wpłynąć do puli miejskiej; wprowadzić jeszcze obiekty na listę projektów podstawowych i uzyskać dofinansowanie. Taka zgoda od samorządów wystąpiła.

W ślad za tym, Marek Wojtkowski zawnioskował do Urzędu Marszałkowskiego, by ogłosić jeszcze jeden nabór, dedykowany dla samego Włocławka. Taki nabór został ogłoszony, a do końca października miasto złoży kolejne dwa wnioski. Tym razem dotyczyć będą Przedszkola nr 16 i Szkoły Podstawowej nr 5.

Jak podkreśla prezydent, te inwestycje wpisują się w jego priorytety, dotyczące wsparcia i modernizacji "bazy" włocławskiej edukacji:

Uważam, że inwestycja w edukację (...) jest najlepszą inwestycją. Dlatego też to robimy. To jest program termomodernizacji, ale również, przyszłościowo, planujemy generalne remonty wewnątrz budynków i oczywiście konsekwentnie doposażamy je, z tak zwanych środków miękkich, w potrzebne pomoce naukowe - zapewnia.

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji z konferencji.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz