Nowe serce miasta. Przebudowa Placu Wolności ma szansę ruszyć w 2025 roku
Na przebudowę Placu Wolności włocławianie czekają od wielu lat. Wygląda na to, że inwestycja dojdzie do skutku. Wybrano koncepcje przebudowy.
Na przebudowę Placu Wolności włocławianie czekają od wielu lat. Wygląda na to, że inwestycja dojdzie do skutku. Wybrano koncepcje przebudowy.
Od wczoraj to jeden z głównych tematów rozmów w naszym mieście. Włocławek znalazł się na krótkiej liście lokalizacji w której mógłby powstać pierwszy w Polsce mały reaktor modułowy. To szansa dla miasta - komentuje ratusz. W podobnym tonie wypowiada się Piotr Kowal z Lewicy.
ORLEN Synthos Green Energy inwestuje w zeroemisyjną energetykę jądrową i zapewni Polkom oraz Polakom dostęp do bezpiecznej, taniej i czystej energii, a także nowych, atrakcyjnych miejsc pracy. Spółka sprawdziła już kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji pod budowę małych bloków jądrowych. Spośród nich, na bieżącym etapie, wytypowano siedem optymalnych, w których prowadzone będą dalsze badania geologiczne. Po potwierdzeniu potencjału, priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności w każdej lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte zostaną decyzje o realizacji bezpiecznej i przyjaznej środowisku inwestycji.
Zgodnie z zapowiedzią dziś we Włocławku rozpoczął się protest rolników z Agrounii. Protestujący domagają się wprowadzenia ceł na zboża z Ukrainy. Do jutra, do godzinny 9:00 zablokowana jest ulica przy skrzyżowaniu ze Starodębską.
We wtorek (18 kwietnia) w Marinie Zarzeczewo odbędzie się spotkanie organizacyjne dla zainteresowanych zdobyciem patentu żeglarskiego - ŻEGLARZ JACHTOWY (PZŻ) - INNLAND SKIPPER (ISSA). Początek o g. 18.00.
Dziś w siedzibie PKN ORLEN zaprezentowano siedem potencjalnych pierwszych lokalizacji SMR (Small Modular Reactor) w naszym kraju. Na liście, obok (między innymi) okolic Warszawy, Ostrołęki czy Dąbrowy Górniczej znalazł się Włocławek. Wiemy już gdzie miałby powstać mały reaktor jądrowy w naszym mieście.
SMR (Small Modular Reactors) mają być przyszłością energetyki jądrowej. Niewielkie, w porównaniu z klasycznymi elektrowniami atomowymi, rozmiary i wydajność energetyczna pozwalająca rocznie zaspokoić potrzeby 150 tysięcznego miasta. Czy jeszcze w tej dekadzie jeden z nich zostanie wybudowany pod Włocławkiem?
16 kwietnia 1945 rok I i II Armia Wojska Polskiego rozpoczęły forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Święto Wojsk Inżynieryjnych. Dziś obchodzono go we Włocławku.
Katyń, Ostaszków, Charków, Miednoje – w 1940 roku stały się miejscami straceń dla polskich żołnierzy wziętych do niewoli przez wkraczającą na teren II RP Armię Czerwoną. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, uczczono pamięć ofiar na Placu Wolności.
Remont mostu im. Edwarda Śmigłego-Rydza był na językach wielu mieszkańców Włocławka. Kierowcy obawiali się komplikacji związanych z ruchem, a mieszkańcy Zawiśla bali się utraty dostępu do głównej części miasta. Dziś wiemy co i kiedy zostanie zmienione – prace ruszą dopiero w przyszłym roku.
2025-01-02
2025-01-02
2024-12-24
2024-12-24