Do 22 sierpnia trwa nabór ofert od organizacji pozarządowych zainteresowanych funkcją operatora usług sąsiedzkich w naszym mieście. Tą formą pomocy objętych zostanie 70 mieszkańców miasta.
Usługi sąsiedzkie to dość młoda forma pomocy w ramach opieki społecznej. U podstaw wprowadzenia tego rozwiązania leży idea deinstytucjonalizacji, czyli rozwój środowiskowych form wsparcia. Wsparcie obejmuje pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, czy wreszcie zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
To prostsza forma wsparcia osób potrzebujących. Ne tylko seniorów, ale takich osób, które mają kłopoty z wykonaniem takich codziennych czynności, jak zrobienie zakupów, wyjście na spacer, czy posprzątanie domu – tłumaczy Krzysztof Kukucki.
We Włocławku nie jest to rozwiązanie nowe. W ramach pilotażu programem usług sąsiedzkich objęto już 20 osób. Program się sprawdził, więc miasto przystępuje do jego rozszerzenia.
Ogłoszony konkurs adresowany jest do organizacji pozarządowych, które w swoich zadaniach statutowych uwzględniają pomoc społeczną.
Powierzyliśmy to zadanie sektorowi organizacji pozarządowych, które mają spore doświadczenie i spore zasoby, aby takie zadanie realizować – tłumaczy Monika Jabłońska.
Jak wyjaśnia zastępczyni prezydenta odbiorcami tych usług będą osoby samotne, mające problemy z wykonaniem codziennych czynności.
Projekt realizowany będzie od 1 września tego roku do 1 sierpnia przyszłego roku. Na to zadanie z miejskiej kasy wydanych zostanie 252 tysiące złotych, co oznacza ponad 7 tysięcy godzin realizacji pomocy sąsiedzkiej.
Image by Coombesy from Pixabay
Komentarze (0)