Zamknij X

Dbajmy o H2O - Włocławek podpisał deklarację

2023-08-16 15:57:01, Q4

Mamy dbać o wodę, a dbanie o wodę to podstawowe punkty naszej deklaracji, czyli edukacja, czyli retencja (…) i wszelkie działania dodatkowe – tak krótko deklarację „DbajMy o H2O” podsumowuje Wojciech Trzciński, wiceburmistrz Wąbrzeźna. W miniony weekend Włocławek stał się jej sygnatariuszem.

Nazwa projektu mówi w zasadzie wszystko. Ma ona na celu zwrócenie uwagi sygnatariuszy na konieczność dbania o gospodarkę wodną. Ta troska, jak zwraca uwagę Wojciech Trzciński zawiera się w wielu aspektach, zarówno tym dotyczącym edukacji, jak i zapewnienia możliwości retencji wód i wreszcie działań dodatkowych, wspomagających, które nie zawsze są oczywiste, a ważne.

Chodzi tu na przykład o walkę z „betonozą”, czyli likwidację ogromnych betonowych powierzchni obecnych w polskich miastach, ale nie tylko. Prostym sposobem na poprawę gospodarki wodnej jest stosowanie ażurowych nawierzchni, czy po prostu – nie koszenie trawników.

Deklaracja nie jest wiążąca dla lokalnych samorządów, nie ma mechanizmów, które miałyby w jakikolwiek sposób „karać” za odstępstw, chodzi bardziej o zwrócenie uwagi w przestrzeni publicznej na coraz większy w Polsce problem.
Jak zwraca uwagę Wojciech Trzciński, Włocławek – nowy sygnatariusz projektu o wodę dbać potrafi.

Wiem, że w przypadku Włocławka, te wszelkie punkty są realizowane, ponieważ zapoznałem się wcześniej, poczytałem i kontaktowałem się ze znajomymi. To co my deklarujemy, wy fantastycznie tutaj robicie – podkreśla.

Od kilku lat inwestujemy w „niebieską” i „zieloną infrastrukturę” - potwierdza Krzysztof Kukucki, wiceprezydent Włocławka.

To ponad tysiąc dużych drzew, które w ostatnich latach posadziliśmy w pasach drogowych, ale również bardzo ważne jest dla nas zagospodarowywanie wód opadowych. Stąd, eśli przy pasach drogowych budujemy parkingi, to są one bardzo często zbudowane z tzw. „ażurów”, czyli krótko mówiąc przepuszczają wodę – wymienia.

Jak dodaje miasto „oddaje przyrodę mieszkańcom”, tak jak w przypadku Parku na Grzywnie, czy powiększeniem Parku na Słodowie. Wszędzie tam retencja będzie jednym z priorytetów inwestycji.

W strategii miasta mamy zapisane, ze Włocławek to miasto dobrego klimatu i ten dobry klimat zaczyna się właśnie od wody, ale kończy się na powietrzu. To są kompleksowe działania – podkreśla zastępca prezydenta.

Akcja „DbajMy o H2O" została zainicjowana w 2021 roku w Wąbrzeźnie. W ramach spływu Wisłą, który rozpoczął się 10 sierpnia autorzy projektu odwiedzili 9 samorządów, w tym włocławski.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz