Plany PKN ORLEN: Modułowy reaktor pod Włocławkiem? To możliwe

2023-04-17 13:27:48, Q4

SMR (Small Modular Reactors) mają być przyszłością energetyki jądrowej. Niewielkie, w porównaniu z klasycznymi elektrowniami atomowymi, rozmiary i wydajność energetyczna pozwalająca rocznie zaspokoić potrzeby 150 tysięcznego miasta. Czy jeszcze w tej dekadzie jeden z nich zostanie wybudowany pod Włocławkiem?

Jeszcze w 2021 roku PKN ORLEN i firma Synthos Green Energy podpisały list intencyjny w prawie zaprojektowania i budowy małych reaktorów jądrowych (SMR). Powołana w tym celu spółka Orlen Synthos Green Energy pracuje od tego czasu nad uruchomieniem pierwszego takiego reaktora w Polsce. Pierwszego, lecz nie ostatniego, jak wcześniej w tym roku mogliśmy usłyszeć od prezesa PKN ORLEN Daniela Obajtka w planach jest budowa nawet 76 SMR. Otwartym pozostało pytanie, gdzie reaktory mają się pojawić. Do dziś. Na dzisiejszej konferencji w siedzibie koncernu prezes Obajtek przedstawił „krótką listę” lokalizacji pierwszego SMR w naszym kraju, na liście znalazł się Włocławek.

Która z lokalizacji ostatecznie okaże się najlepsza dla planów koncernu? Tego jeszcze nie wiadomo, zanim podjęta zostanie decyzja o budowie wszystkie lokalizacje mają być poddane gruntownym badaniom, które mogą potrwać około dwóch lat. Dopiero wtedy podjęta zostanie ostateczna decyzja. Pierwszy SMR w nszym kraju ma być uruchomiony pod koniec tej dekady.

Dzisiaj dowiedzieliśmy się także, że spółka celowa Orlenu i Synthosu otrzymała także wsparcie finansowe ze strony dwóch amerykańskich agencji rządowych – EXIM Banku i Development Finance Corporation. Na rozwój tej formy energetyki jądrowej w Polsce przeznaczą one 4 miliardy dolarów.

Jak już wcześniej deklarowano w polskich elektrowniach ma być wykorzystany reaktor BWRX-300 firmy Hitachi. Według tych deklaracji nawet reaktor małej mocy (300MW) oznacza roczne zapewnienie energii elektrycznej dla 150 tysięcznego miasta, przy czym jest to energia pozbawiona największej wady elektrowni węglowych i gazowych – emisji dwutlenku węgla, także koszty wyprodukowania energii mają być tu zdecydowanie niższe, niż w przypadku klasycznych elektrowni.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz