Zamknij X

Zatrzymaj się przed torem – nie ryzykuj! Apelują Ambasadorzy Bezpieczeństwa

2022-07-22 15:08:04, Q4.pl

Pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. Tarczą, chroniącą kierowców przed nieszczęściem, jest wiedza na temat przepisów i odpowiedzialność za siebie oraz inne osoby. Dlatego też, Polskie Linie Kolejowe prowadzą kampanie społeczną o nazwie „Bezpieczny Przejazd”.

Kampania społeczna "Bezpieczny Przejazd" to nie tylko szczytne idee, ale przede wszystkim cykliczne działania, mające na celu podnoszenie świadomości uczestników ruchu drogowego.

Jednym z priorytetów Polskich Lini Kolejowych jest podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. W tym celu budujemy skrzyżowania bezkolizyjne, modernizujemy przejazdy podnosząc poziom bezpieczeństwa, oraz szkolimy pracowników odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa na przejazdach – mówi Przemysław Zieliński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jednym z tego typu działań jest tzw. Żółta Naklejka. Znajdują się one na wewnętrznych stronach rogatek przejazdowych, bądź krzyżach Świętego Marcina.

Każda taka naklejka zawiera numer skrzyżowania kolejowo-drogowego oraz kilometr przejazdu na którym się znajduje, oraz ważne numery telefonów.

W przypadku zagrożenia bezpieczeństwa lub życia, wybrać trzeba numer ratunkowy 112. W przypadku uszkodzenia rogatek przejazdowych czy innych nieprawidłowości na przejeździe, podany jest również numer do dyspozytora linii kolejowych, gdzie można to zgłosić – mówi Mariusz Rozłonkowski, Naczelnik Sekcji Eksploatacji Toruń Główny PKP S.A.

Dzięki Żółtej Naklejce PLK zareagowało już 21500 razy na zagrożenia. W 1450 przypadkach ograniczono prędkość przejazdów pociągów. To proste narzędzie do ratowania życia, wstrzymywania ruchu i pomocy.

99% wypadków na przejazdach kolejowych następuje z winy kierowców. To często efekt nieuwagi, pośpiechu, brawury czy braku zdrowego rozsądku podczas jazdy.

Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to przede wszystkim ignorowanie znaku STOP, przejeżdżanie pod zamykającymi się zaporami, omijanie półrogatek czy wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu - mówi Dariusz Pliszka , Zastępca Komendanta Posterunku Straży Ochrony Kolei w Toruniu

Jak radzi SOK, warto zatrzymać się przed każdym przejazdem kolejowym, niezależnie od jego infrastruktury. A w przypadku zagrożenia, jak najszybciej opuścić przejazd wyłamując rogatkę jeśli to konieczne; wystarczy niewielki nacisk do wyłamania zapory bez uszkodzenia pojazdu.

Dodatkowo, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei cały czas uczestniczą w akcjach promujących bezpieczeństwo na przejazdach, a podczas codziennej służby obserwują pojazdy i sprawują należyty nadzór.

Pamiętajmy, że na przejeździe kolejowym, to pociąg ma zawsze pierwszeństwo. To nic dziwnego, skoro droga hamowania pociągu to nawet 1300 metrów, czyli długość kilkunastu boisk piłkarskich.

W ubiegłym roku, na przejazdach kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 7 wypadków, podczas których tylko jedna osoba została poszkodowana. W tym roku, do tej pory również odnotowano 7 takich zdarzeń, jednak z dwoma ofiarami śmiertelnymi.

Komentarze (1)


Malina (2022-07-27 23:00:42) Zgłoś do moderacji
Super akcja

Dodaj swój komentarz