"Mieszkanie prawem, nie towarem". Lewica prezentuje program mieszkaniowy

2022-05-30 12:58:34, Q4.pl

Włocławscy radni, Piotr Kukucki, zastępca prezydenta miasta oraz posłowie na Sejm, przedstawiciele Lewicy stanęli na placu przed osiedlem przy ulicy Celulozowej, które już niedługo ma zostać oddane do użytku mieszkańcom. To właśnie to osiedle ma być modelowym przykładem taniego mieszkalnictwa na wynajem dla całego kraju.

Dzięki tej ideii która Włocławska Lewica zrealizowała, od dziś nie tylko z tego, ale Włocławek będzie bardzo mocno pokazywany jako wzór budowy tanich mieszkań na wynajem, także bardzo dziękuję – mówi lider partii Lewica, Włodzimierz Czarzasty.

Wzór, o który włocławska Lewica walczyła od lat, a polityczną cenę za to zapłacił sam Piotr Kukucki, który w 2017 został odwołany ze stanowiska przewodniczącego Włocławskiej Rady Miasta.

Jesteśmy w miejscu, gdzie marzenia się spełniają, to są marzenia tych 288 rodzin, które tutaj zamieszkają . To jest moje też osobiste marzenia z 2017 roku kiedy wspólnie z koleżankami i kolegami jak Klub Radnych mówiliśmy o potrzebie budowania mieszkań na wynajem. – mówił zastępca prezydenta Krzysztof Kukucki.

Młode rodziny, które ciężko pracują tracą zdolność kredytową, a ceny najmu cały czas idą w górę. Włocławek ma być realnym przykładem planów Lewicy dotyczących ich nowej polityki mieszkaniowej.

To jest szansa na to, że ludziom będzie się lepiej i rozsądnie żyło, że będą mogli nareszcie nie martwić się kredytem na 30 lat, którego rata może  po pół roku skoczyć dwa, trzy tysiące do góry. My dbamy o ludzkie możliwości rozwoju o to, żeby młode małżeństwa, młodzi partnerzy mogli pozwolić sobie na mieszkanie, a ci którzy posiadają mieszkanie, by mogli je wyremontować i żeby banki nie były przeszkodami do spokojnego rozsądnego życia. - mówił poseł Krzysztof Gawkowski.

Wcześniej, na konferencji prasowej, Lewica przedstawiła swoje propozycje mieszkaniowe;

  • powołanie państwowej agencji mieszkaniowej,
  • przekazywanie co roku z budżetu państwa 20 mld zł na publiczne budownictwo mieszkaniowe,
  • budowane ze środków publicznych mieszkania mają pozostać w zasobie, nie będzie można ich wykupić na własność,
  • pomoc finansowa państwa dla samorządów na uzbrojenie terenu na osiedlach mieszkań komunalnych,
    stabilne, regulowane czynsze.

Poseł na Sejm RP z regionu Joanna Scheuring-Wielgus podkreśliła ciesząc się, że ta konwencja jest zorganizowana w regionie i Włocławek może być pokazywany w całej Polsce jako przykład „superdziałania i superbudownictwa”.

Niektóre samorządy, albo nie mają determinacji, albo nie mają pieniędzy, a tutaj, we Włocławku jest ta siła, jest ta determinacja i wiemy, że to jest zasługa Krzysztofa. Dla Lewicy mówienie o mieszkaniach o budownictwie jest bardzo ważne. Ostatnio rozgorzała wielka dyskusja, jak Lewica powiedziała, że mieszkanie jest prawem, a nie towarem. Jest prawem , bo dla każdego z nas jest mieszkanie czymś wyjątkowym, naszym miejscem na ziemi i nie można traktować mieszkania jako zdobyczy, bo nie wszyscy mają pieniądze, takie możliwości. My mówimy, żeby mieszkanie było po prostu dla każdego. - powiedziała dziennikarzom poseł  Joanna Scheuring-Wielgus.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz