Mieszkania dla urzędników i najbogatszych? PiS kwestionuje nabór na Celulozowej

2022-06-15 15:12:34, Q4.pl

Przy ulicy Celulozowej trwa budowa czterech bloków z 288 mieszkaniami komunalnymi na wynajem. O najem starało się 1069 mieszkańców Włocławka. Wczoraj opublikowane zostały ostateczne listy najemców, co do których wątpliwości mają przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że zainteresowanie mieszkaniami przy ul. Celulozowej było bardzo duże. Włocławianie złożyli 1069 wniosków, co oznacza że o jeden lokal starają się prawie cztery osoby.

Blisko 60 milionów złotych to środki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jednym z podstawowych kryteriów z BGK jest przydział mieszkań najniżej uposażonych. Pominięci zostali samotni ojcowie czy matki, osoby z niepełnosprawnościami. Doskonale wiem ile osób o taki przydział wnioskowano, bo w ostatnich tygodniach moje biuro zostało zasypane informacjami pełnymi rozgoryczenia – mówi Joanna Borowiak, poseł na Sejm RP

Projekt listy wnioskodawców zakwalifikowanych do otrzymania mieszkania na wynajem na czas nieoznaczony przy ul. Celulozowej we Włocławku, ogłoszono w piątek 8 kwietnia 2022 roku. Po jej opublikowaniu, wśród mieszkańców pojawiły się wątpliwości dotyczące weryfikacji wniosków.
Wątpliwości dotyczące weryfikacji wniosków posiadali także przedstawiciele włocławskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwołali konferencję prasową. Problem dotyczy między innymi komisji, która miała weryfikować wnioski, oraz czuwać nad przebiegiem naboru.

Z informacji których posiadamy od członków komisji społecznej która została powołana składająca się z trzech klubów, członkowie twierdzą że oni się napracowali, przejrzeli wszystkie kryteria, wypracowali jakąś kolejność naboru, a według ich wiedzy, oni nie podejmowali się pod tymi listami. Miasto nie zabiegało nawet o ich podpisy. - mówi Janusz Dębczyński, prezes klubu radnych PiS.

Żeby mieć szansę na mieszkanie przy ul. Celulozowej, trzeba spełniać określone kryteria. Jednym z nich są dochody. Przypomnijmy, że minimalny dochód określono na poziomie ok. 1250 zł. Górna granica wynosi ponad 4 tys. zł. Pod uwagę brane były także inne kryteria, m.in. liczba osób w rodzinie, niepełnosprawność oraz to, czy osoby składające wnioski pozostawią inne mieszkania z zasobów komunalnych.

Patrząc na kryteria i na to, kto najbardziej był punktowany przy tej liście, najbardziej punktowani byli ludzie, którzy mają największe dochody. Wrażliwość społeczna włocławskiej lewicy musiała ulec degradacji – mówi Jarosław Chmielewski, Przewodniczący miejskich struktur PiS.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz