Każdy może zostać ratownikiem wodnym. Trwają darmowe szkolenia

2022-02-10 11:28:29, Q4.pl

Blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu może zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków prowadzone będą przez 3 kolejne lata.

W kursach mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 65 lat, w tym pracownicy służb mundurowych – policjanci, strażacy i żołnierze, którym szkolenia umożliwią zdobycie nieposiadanych dotąd umiejętności. Szkolić się mogą również uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, harcerze i członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy pełnoletność ukończą w trakcie trwania projektu.

Łącznie, w całym województwie zostanie wyszkolonych 915 osób. W zależności od tego, kto w którym turnusie weźmie udział, dodatkowe uprawnienia jakie będzie można uzyskać to właśnie płetwonurek, bądź sternik motorowodny. - mówi Sławomir Mularski, prezes Włocławskiego WOPR.

Kursy kończą się egzaminem, którego pozytywny wynik daje certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności. Osoby z tytułem ratownika mogą starać się o zatrudnienie w jednostkach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, natomiast kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagany jest także w służbach mundurowych (straż pożarna, policja, wojsko), jednostkach TOPR i GOPR oraz od przyszłych kierowców karetek.

Za rekrutację i organizację szkoleń odpowiada lider projektu – WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy wspólnie z sześcioma partnerami, wśród których jest Włocławskie WOPR we Włocławku.

W ramach projektu każdy z partnerów otrzyma specjalistyczny sprzęt do szkoleń z kwalifikowanej pierwszej pomocy i ratownictwa wodnego. Wartość sprzętu dla każdej jednostki WOPR to 280 tysięcy złotych. Środki umożliwią zakup m.in. zestawu fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz fantomów do zadań ratunkowych, defibrylatorów ADE i defibrylatorów szkoleniowych, zestawu opatrunków, kół ratunkowych, kamizelek ewakuacyjnych, desek do ratowania tonących i desek ortopedycznych, łodzi wiosłowych, lin i rzutek ratowniczych.

Wartość całego projektu to ponad 4 miliony złotych. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 3,5 miliona złotych.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz