W najbliższy poniedziałek w Browarze B. debata o KOR

2021-10-19 14:01:15, Q4.pl


kiedy 2021-10-25 | 17:00 gdzie CK Browar B.

Działał rok, niosąc pomoc ofiarom represji po wydarzeniach czerwca 1976. W jego szeregach znaleźć można było postaci z różnych środowisk opozycyjnych. O Komitecie Obrony Robotników więcej usłyszeć będzie można już w najbliższy poniedziałek. Na spotkanie w CK „Browar B” zaprasza Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

W czerwcu 1976 roku blisko 100 zakładów w Polsce rozpoczyna strajk, będący odpowiedzią na zapowiedź znaczących podwyżek cen żywności. Do szczególnej eskalacji niepokojów dochodzi w Radomiu, gdzie w reakcji na aresztowania protestujących na ulice wychodzi kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Skierowane do miasta oddziały ZOMO brutalnie pacyfikują protestujących. Nasilają się represje i aresztowania. Z pomocą przychodzą działacze opozycji, którzy niebawem zawiązują Komitet Obrony Robotników.

Było to środowisko zróżnicowane, wywodzące się z różnych środowisk. Wśród jego założycieli znaleźli się: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński

Przez rok, do września 1977 roku KOR zaangażowany był w różne akcje pomocowe, począwszy od pomocy materialnej, poprzez pomoc prawną, skończywszy na akcjach informacyjnych.

Można powiedzieć, że zapisał się złotymi zgłoskami w najnowszej historii Polski, tym bardzie, że z samego Komitetu wywodzi się szereg znamienitych postaci, które odcisnęły piętno także w dziejach III RP – przypominał dziś prezydent Marek Wojtkowski, zapraszając mieszkańców na spotkanie poświęcone KOR.

Już w najbliższy poniedziałek o 17:00 w sali tanecznej „CK Browar B” będzie można usłyszeć więcej o powstaniu i działalności Komitetu. We Włoclawku pojawią się Ludwika Wujec, Wojciech Onyszkiewicz i dr Małgorzata Choma-Jusińska.
Spotkanie ma być okazją do rozmów o genezie powstania organizacji, ale nie tylko. Ważnym dla organizatorów tematem będzie też idea jej przyświecająca.

Idea KOR-u - jak państwo wiecie, lub się domyślacie, lub dowiecie się za tydzień – polegała na pomocy . Przede wszystkim pomocy społecznej osobom represjonowanym, osobom poddawanym terrorowi. Chcemy również w przyszłym tygodniu, na kanwie idei, którą przybliżymy uczestnikom spotkania, wskazać punkty styczne z dniem dzisiejszym – tłumaczył sędzia Jarosław Konopka ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia – Twierdzimy, że w Polsce, w środku Europy trwa pandemia dehumanizacji (…) spójrzmy na to co dzieje się na granicy białoruskiej, te tak zwane push-backi, o których ja mówię, że nie są push-backami, tylko wywózkami. To jest dehumanizacja. Musimy wrócić do idei, które przyświecały właśnie przy tworzeniu KOR-u.

Spotkanie w „Browarze B.” będzie miało charakter otwarty, początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz