BohaterON - włocławianie pisali listy do powstańców

2018-09-11 11:09:51, Maciej Kowalczyk

Wczoraj w Centrum Kultury "Browar B" odbyła się włocławska część ogólnopolskiej akcji "BohaterOn", mającej upamiętnić zryw powstańczej Warszawy z roku 1944. Grupa rekonstruktorów, wystawa zdjęć i prelekcje, to czekało na młodszych i nieco starszych włocławian. Przede wszystkim jednak była to okazja do napisania kartki do żyjących powstańców.

Klub „Stara Remiza", który w zeszłym roku współorganizował włocławską odsłonę Ogólnopolskiej Akcji „BohaterON", w tym roku, w Sali Widowiskowej CK „Browar B." przy ul. Łęskiej 28, przygotował podobną imprezę. W jej ramach przygotowano projekcje multimedialne, prezentację powstańczych makiet i modeli przygotowaną przez Włocławskie Koło Modelarskie „Iskra" oraz wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu.

Była to wystawa jednego z gości tegorocznego spotkania - Zbigniewa Grochowskiego. Autorskie zdjęcia, tego fotografa i reportera przedstawiające wojenną i powstanczą rzeczywistość Warszawy przybliżyły gościom wystawy grozę tamtych dni i tragedię miasta uwiecznioną także na fotografiach z okresu powojennego, gdy Warszawa stała się miejscem licznych ekshumacji poległych żołnierzy.

Na korytarzach Centrum Kultury spotkać można było rekonstruktorów z grupy rekonstrukcyjnej: ZHR Bydgoszcz, w skład której wchodzą także włocławianie. W ich rękach znalazlo się oryginalne uzbrojenie jakim posługiwali się powstańcy, np słynne "Steny":

To jest pistolet maszynowy brytyjskiej konstrukcji. Był bardzo tani w produkcji. Kosztował około 5 funtów. - objaśnia Witold Szady z Harcerskiej Grupy Rekonstrukcyjnej - Z tym, że powstańcy najczęściej używali polskiej produkcji karabinów.(...) Same Steny były robione wcześniej w Suchedniowie, 

Przed Centrum zaparkowały zaś wojskowe pojazdy Stowarzyszenia "Patrol". 

Głównym celem BohaterOn, jest przybliżanie historii powstania, jednak jest to też okazja do napisania kilku słów do powstańców. Wiele takich kartek powędrowało wczoraj do urn wystawionych w Browarze B. Wiele także wręczano obecnym na spotkaniu powstańcom.

Zapraszamy do obejrzeia materiału wideo ze spotkania.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz