Targowe Śródmieście powróciło. Ulica 3 Maja zatętniła życiem

2021-07-19 12:50:13, Q4.pl

Osiemdziesięciu wystawców, strefa rekrutacji, ale przede wszystkim tłumy włocławian, pojawiły się w niedzielę na ulicy 3 Maja. Po przerwie spowodowanej pandemią powróciło Targowe Śródmieście. Powróciło w wielkim stylu i unaoczniło jak wielka jest potrzeba przywrócenia Śródmieścia miastu.

Już przed rozpoczęciem kolejnej edycji imprezy było wiadomo, że to będzie Targowe Śródmieście inne niż poprzednie. Rekordowo zapowiadała się liczba wystawców, reprezentujących różne branże, począwszy od handlu, poprzez edukację, rozrywkę, skończywszy na usługach. Wyjątkowo zapowiadała się także nowość na „Targowym”, w postaci strefy rekrutacji. To tu włocławskie firmy mogły prowadzić rekrutację potencjalnych pracowników. Jak się miało okazać chętnych nie brakowało i wiele osób zdecydowało się na pozostawienie CV na stoiskach przedsiębiorstw. Zapewne miało to też związek z tym, że rekrutacja w tej formie ma nieco mniej formalny charakter i pozwala na bliższe poznanie zarówno pracownika jak i poszukującej personelu firmy. Co ważne oferty na jakie trafić można było na stoiskach dotyczyły nie tylko pracowników produkcji (wykwalifikowanych lub nie) ale także specjalistów.

Organizowana przez Włocławskie Centrum Biznesu, przy współpracy z Fundacją „Ładowarka” Targowe śródmieście to jednak przede wszystkim okazja do zapoznania się z ofertą przedsiębiorców i niedzielnych zakupów na straganach. Z tej możliwości postanowiło skorzystać wielu włocławian. Na ulicy 3 Maja widać było prawdziwe tłumy i to jeszcze dobitniej pokazało potrzebę przywrócenia tego miejsca miastu.

Warto wspomnieć, że (dawniej) główna handlowa ulica miasta jest jednym z istotnych punktów na mapie Gminnego Programu Rewitalizacji. To tu ma powstać kolejny (po ulicy Piwnej) miejski woonerf, którego koncepcję architektoniczna wyłoniono w niedawnym konkursie.

Zaczynamy negocjacje z zespołem projektowym, który wygrał ten konkurs architektoniczny i liczę, że w wyniku tych negocjacji doprowadzimy do podpisania umowy na zaprojektowanie woonerfu – mówi zastępca prezydenta Krzysztof Kukucki.

Kiedy ulica 3 Maja zmieni swój kształt i upodobni się do przebudowanej już Piwnej?

Mam nadzieję, że w tym roku rozstrzygniemy przetarg (…) Jak Państwo wiedzą jest to dość skomplikowana operacja.(...) To nie jest krótka uliczka, typu ulica Piwna, ale to jest kilkaset metrów, ponadto wymiana sieci... Dość skomplikowane, ale na pewno sobie z tym poradzimy – zapowiada prezydent Marek Wojtkowski.

Woonerf na 3 Maja jest istotnym, ale nie jedynym elementem rewitalizacji, który nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Zaledwie kilka dni temu ratusz poinformował o pozyskaniu dofinansowania na kolejne dwie inwestycje. Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego powędrują na wsparcie przebudowy kamienicy przy ulicy 3 Maja 18 na Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości. Środki zewnętrzne udało się także pozyskać na budowę Interaktywnego Centrum Fajansu. Według zapowiedzi Domiceli Kopaczewskiej przyspieszyć może też program dotacji na remont nieruchomości w Specjalnej Strefie Rewitalizacji. Jak wyjaśnia zastępczyni prezydenta to pokłosie niedawnej wizyty w mieście marszałka Piotra Całbeckiego:

Ostatnia wizyta Pana Marszałka spowodowała to, że obiecał (...), że do tych 1,5 miliona złotych, którymi co roku dofinansowujemy remonty kamienic prywatnych (…) Pan Marszałek doda 10 milionów. Rozumiem, że będzie na tyle znacząca kwota, ze te kamienice, które podlegają remontowi, rewitalizacji nie będą jednostkowe. Będzie ich znacznie więcej.

Rewitalizacja to jednak także działania dotyczące lokalnej społeczności. Targowe Śródmieście stało się jednym z elementów aktywizujących mieszkańców i jednocześnie otwierających dzielnicę dla przedsiębiorców. Nie dziwi więc, ze mocno w inicjatywę stworzoną przez Włocławskie Centrum Biznesu włączyła się Kawiarenka Obywatelska, której działania mają taki właśnie, społeczny wymiar. Dla operatora kawiarenki, Fundacji „Ładowarka”, wakacje są zresztą bardzo pracowitym okresem:

Kawiarnia Obywatelska, korzystając z letnich miesięcy i tych najbliższych jesiennych aktywizuje się jeśli chodzi o tego typu przedsięwzięcia. Będą koncert, będą spotkania plenerowe, będą tego typu inicjatywy jak „Targowe Śródmieście” a także, co dwa tygodnie,”Ekojarmark”. Właściwie każdy z mieszkańców, nie tylko Śródmieścia ale także wszystkich części Włocławka znajdzie coś ciekawego dla siebie – zwraca uwagę zastępczyni prezydenta Monika Jabłońska.

Dobitnym przykładem jest tu właśnie „Targowe Śródmieście”, które na 3 Maja powróci już w sierpniu.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz