Osocze ozdrowieńców może uratować życie

2021-04-07 13:00:13, Q4.pl

Liczba ozdrowieńców w naszym województwie stale rośnie – dotyczy to również Włocławka. To właśnie ich osocze może uratować życie kolejnych chorych. W naszym mieście, można je oddać w oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Lunewil.

Dawcą osocza mogą być osoby w wieku 18-65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów, które:

  • były zakażone wirusem Covid-19 (potwierdzone dodatnim wynikiem testu) i przebyły zakażenie bezobjawowo lub objawowo,
  • uznane są za zdrowe, czyli od ustąpienia objawów, a w przypadku osób bezobjawowych - od zakończenia izolacji - minęło 14 dni.

W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji krwi, kobiet po przebytej ciąży oraz osób po 60. roku życia, które dotychczas nie oddawały krwi i osocza, wymagane będą dodatkowe badania.

Jako ozdrowieniec przy pierwszej wizycie mamy do wyboru dwa rodzaje donacji:

  • osocze – wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc),
  • krew pełna – nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

W tym miesiącu, do oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zgłosiło się 82 mieszkańców Włocławka, w celu oddania osocza. Osocza cały czas w szpitalach brakuje, a jest ono obecnie na wagę złota.

Ważne jest aby tych osób zgłaszało się coraz więcej. Nie muszą być to osoby które są zdiagnozowane, czyli znają swoje miano przeciwciał. Mogą się zgłaszać osoby z kontaktu, czyli osoby które miały kontakt z osobą „covid-dodatnią”, lub miały objawy świadczące o tym, że przebyli to zakażenie. - mówi Jolanta Pater, kierownik oddziału terenowego RCKiK we Włocławku

Po przeprowadzeniu wywiadu telefonicznego, lekarz wyznaczy termin wizyty w placówce. Przed pobraniem osocza, pacjent wypełnić musi kwestionariusz taki sam, jak w przypadku chęci oddania krwi. Następnie pobierana jest od niego próbka krwi, w celu oznaczenia morfologii. Po badaniu kwalifikacyjnym, pobierane jest około 500-650ml osocza.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, a zabieg trwa około 30-40 minut. Proces ten jest całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Podczas zabiegu pobierana jest krew, która przy pomocy specjalnego separatora, rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki. Dzięki temu, że reszta krwi przetaczana jest z powrotem do żyły dawcy, proces pobierania osocza nie osłabia organizmu

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz