Młody mieszkaniec Golubia-Dobrzynia na podium w Finale Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

2021-03-22 08:31:56, Q4.pl

Finał V Edycji Olimpiady o Wiedzy i Obronności, którego partnerem była 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej już za nami. Quiz przypominający swoją formułą popularny program telewizyjny „Jeden z dziesięciu”, został przeprowadzony przez Dziekana Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych dr hab. Daniela Przastka. Pozwolił on na wyłonienie zwycięzców etapu krajowego.

Nad prawidłowością podawanych przez uczestników odpowiedzi czuwało znamienite jury w składzie: przewodnicząca – prof. Irena Rysińska, gen. dyw. dr Adam Joks - Dowódca Joint Forces Training Centre w Bydgoszczy, płk Mateusz Dadał - w im. Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej, płk Krzysztof Stańczyk – Dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, kpt. Aleksandra Morzycka NATO Force Integration Unit Poland. Gośćmi honorowymi byli: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, mgr Arkadiusz Stypa - Eskpert w Departamencie Rozwoju PGZ oraz mgr Jacek Matuszak - Ekspert w Departamencie Komunikacji i Marketingu PGZ.

Z uwagi na sytuację pandemiczną w kraju, finał Olimpiady odbył się w formie wideokonferencji. Jury oraz organizatorów zebranych na miejscu obowiązywał ścisły reżim sanitarny. Uczestnicy, młodzi ludzie w wieku maturalnym z każdym kolejnym pytaniem zaskakiwali swoją bogatą wiedzą. Udowodnili, że dostanie się do etapu krajowego nie było przypadkowe. Mierzyli się z trudną tematyką szeroko pojętego bezpieczeństwa i obronności. Wykazali się znajomością szczegółów dotyczących m.in. NATO, ONZ, Unii Europejskiej czy służb mundurowych. O wysokiej randze Olimpiady świadczą również cenne nagrody: indeksy na uczelnie wyższe, m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie czy Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Laureaci najwyższych lokat otrzymali vouchery na przeloty Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Zdobywca I miejsca może cieszyć się dowolną podróżą o wartości 10 000 zł.

W pierwszej trojce znalazł się przedstawiciel województwa kujawsko-pomorskiego. Pan Michał Okruciński, mieszkaniec Golubia-Dobrzynia zajął 3 miejsce, co jest ogromnym sukcesem w skali kraju. Podczas wykładu na temat 8.K-PBOT oraz Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Stańczyk skierował do niego swoje słowa: Panie Michale zapraszam do naszej brygady. Wykłady na temat roli i zadań JFTC oraz ŻW wygłosili odpowiednio gen. dyw. Joks oraz płk Dadał.

Interesująca oraz cenna była wypowiedź Pana Jacka Matuszaka:

Praca w Polskiej Grupie Zbrojeniowej nie wyklucza faktu, że można zostać Terytorialsem.(…) Wśród naszych pracowników, a mamy ich 18 tys. są również żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. W naszych szeregach są również byli żołnierze innych rodzajów Sił Zbrojnych i to najlepiej pokazuje, że jesteśmy instytucją, która czerpie z wiedzy i zasobów ludzkich.(…) Otóż świat nauki i ludzie w mundurze są naszym potencjalnym i pożądanym partnerem i pracownikiem.(…) W dobie pandemii PGZ włączyła się tak jak WOT w działalność, bo Szpital w Radziejowie, o którym Pan Pułkownik (przyp. Stańczyk) był uprzejmy wspomnieć, został także zasilony wsparciem nie tylko finansowym, ale także intelektualnym przez PGZ.(…) Jesteśmy dumni z tego co robią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i wszyscy inni żołnierze, którzy walczą z pandemią. To nas łączy. To jest kolejny dowód na to, że bezpieczeństwo ma naprawdę różne oblicza.

Ekspert PGZ na koniec skierował swoje słowa do laureatów: (…)Serce rośnie kiedy odpowiadacie na tak trudne pytania. (…) Wszyscy, którzy przystąpili do tej Olimpiady zasługują na nasze uznanie i gratulacje i życzę wszystkim aby to nie było ostatnie takie wyzwanie, z którym się mierzą. Bo takich okazji do zdobywania wiedzy, która zostaje w nas później, odkłada się na przyszłość i można ją wykorzystać w pracy zawodowej, służbie wojskowej czy też pracy naukowej, zawsze się przyda i to się nigdy nie zmarnuje.

(Informacja prasowa 8.K-PBOT)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz