Blisko 790 milionów złotych dochodu, ponad 894 milionów wydatków i deficyt budżetowy w wysokości 105 milionów złotych. Tak prezentuje się budżet Włocławka na rok 2021. Na dzisiejszej sesji radni przyjęli uchwałę budżetową.
Jak prezentuje się włocławski budżet w porównaniu do tegorocznego? Można byłoby się spodziewać, ze w czasie pandemii będzie on okrojony. Tak się jednak nie stało. Przegłosowany budżet zawiera plany inwestycyjne opiewające na kwotę 176 milionów złotych. Dla porównania, w budżecie na rok 2020 na inwestycje zarezerwowano 133 miliony złotych.
Drodzy Państwo, jesteśmy przekonani, ze ten projekt budżetu i także częściowo Wieloletniej Perspektywy Finansowej, jest bardzo ambitny. Przede wszystkim w tym trudnym czasie dla Polski i naszego miasta. – zwracał się do radnych prezydent Marek Wojtkowski – Tutaj przywołuję cały czas oczywiście okres pandemii, ale i niesprzyjającą jednostkom samorządu terytorialnego politykę państwa w tym zakresie, polegającą na ograniczeniu różnego rodzaju dochodów dla jednostek samorządu terytorialnego.
Jak przekonywał prezydent, pomimo tych trudności, przyszłoroczny budżet został opracowany pod kątem wsparcia dla lokalnych przedsiębiorców, realizujących inwestycje zaplanowane przez samorząd.
Dlatego też ten poziom inwestycji, wydatków majątkowych w wysokości 181 milionów (176 milionów złotych na inwestycje oraz 5 milionów złotych „rezerwy inwestycyjnej”) (…) jest niezwykle ambitny, ale konstrukcji tej uchwały budżetowej dokonywaliśmy w celu wyjścia naprzeciw tym problemom z którymi borykają się przedsiębiorcy i polska gospodarka.
Swoje zastrzeżenia do uchwały budżetowej wnosili głównie radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy ostatecznie wstrzymali się od głosu.
Na liście przyszłorocznych inwestycji znalazły się między innymi:
- rozbudowa przystani przy ulicy Płockiej, na kwotę 18 141 300 zł;
- rozbudowanie alei Jana Pawła II na kwotę 17 381 875 zł (całkowity koszt to ponad 29 milionów złotych);
- budowa drogi, która ma być alternatywnym połączeniem osiedla Michelin z osiedlem Południe na kwotę 8 529 500 zł;
- budowla multimodalnego węzła przesiadkowego na kwotę 16 170 201 zł;
- zagospodarowanie Parku im. Henryka Sienkiewicza od ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego do ulicy Okrzei na kwotę 7 milionów złotych (całkowity koszt to ponad 14 milionów złotych);
- budowa ulicy Celulozowej, na kwotę 5 milionów złotych;
- budowa instalacji fotowoltaicznych, na kwotę 5 milionów złotych;
- Ośrodek Wsparcia Osób w Kryzysie, na kwotę 2 510 054 złotych.
Komentarze (0)