Cały kraj w żółtej strefie. Od soboty ograniczenia

2020-10-08 16:25:41, Maciej Kowalczyk

Jeszcze rano wydawało się, że ponad 100 powiatów i miast na prawach powiatu w Polsce znajdzie się w żółtej strefie. Z doniesień medialnych wynikało, że na liście znajdą się Warszawa i Poznań. Tak się jednak nie stało. Od 10 października, na żółto oznaczony jest cały kraj. „ W strefie żółtej mielibyśmy ok. 100 powiatów, dlatego zdecydowaliśmy się na to jasne rozwiązanie” - tłumaczył dziś premier Mateusz Morawiecki.

Sytuacja epidemiczna w Polsce jest bardzo poważna, gdzieniegdzie możemy już mówić o alarmującej. 4138 zajętych łóżek szpitalnych dedykowanych pacjentom z COVID-19, 296 zajętych respiratorów – to dzisiejsze dane Ministerstwa Zdrowia dla całego kraju. Niemniej z wielu miejsc napływają sygnały o braku miejsc w pojedynczych placówkach medycznych. Dalszy wzrost liczby zachorowań może w konsekwencji oznaczać przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W tej sytuacji nie dziwi, że rząd zdecydował się na „mini lockdown” całego kraju.

Co to oznacza w praktyce? Od soboty obowiązek zakładania maseczek w przestrzeni publicznej, podobnie jak np. w komunikacji i pomieszczeniach zamkniętych obowiązywać będzie w całym kraju. W całym kraju (oprócz powiatów oznaczonych jako czerwone) podczas imprez sportowych zajętych może być jedynie 25% miejsc dla publiczności. Z kolei na imprezach okolicznościowych maksymalna ilość gości wyniesie 75. Kolejne obostrzenia dotyczą gastronomii, gdzie wprowadzony zostaje limit 1 osoby na 4m2 w obiektach. Inne dotyczą też wystaw, imprez kulturalnych, kin czy też siłowni. Szczegółowe zestawienie znaleźć można w tym miejscu.

W mocy pozostają rządowe rozporządzenia dotyczące stref czerwonych. Tych, od najbliższej soboty będzie 38, na liście znalazły się też dwa powiaty z naszego regionu – obecny już na liście aleksandrowski oraz miasto Grudziądz.

Włocławek także przygotowuje się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń:

Jutro o godzinie 13:00 organizujemy wewnętrzne spotkanie w Urzędzie Miasta – poinformował dziś prezydent Marek Wojtkowski – Będę chciał Państwa poinformować o wszystkich ograniczeniach, które niestety musimy przywrócić w Urzędach i jednostkach, dla których organem prowadzącym jest samorząd miasta Włocławek – zapowiada prezydent.

Obostrzenia to jednak nie jedyne zmiany jakie czekają nas w najbliższych dniach. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o tym, że w przypadku zgłoszenia do lekarza pierwszego kontaktu (w formie teleporady) z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, pacjent nie będzie już musiał wykazywać jednoczesnego wystąpienia czterech objawów (kaszel, gorączka, zaburzenia smaku i węchu, duszności) by uzyskać skierowanie na test w kierunku koronawirusa.

Zmiany dotkną też sieci szpitali dedykowanych walce z chorobą. Liczba szpitalnych łóżek dla chorych ma sięgnąć 13,5 tysiąca.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz