Zamknij X

Będzie prościej i szybciej. Wojsko Polskie zmienia procedury rekrutacji

2020-09-08 14:58:16, Maciej Kowalczyk

Już nie 190, a maksymalnie 50 dni – tyle ma zająć proces rekrutacji i szkolenia do służby w Wojsku Polskim. Od dziś swój wniosek o przyjęcie do służby można też złożyć przez internet. To tylko niektóre zmiany w procedurze rekrutacji do sił zbrojnych.

Potencjalni kandydaci do służby w mundurze wielokrotnie sygnalizowali, że największą bolączką rekrutacji, która może skutecznie zniechęcić ich do wstąpienia do wojska jest czas jej trwania. Dotąd całość procedur, łącznie z badaniami i szkoleniem podstawowym mógł trwać nawet 190 dni. Od dziś będzie zdecydowanie szybciej i prościej.

 Do tej pory kilkadziesiąt procent potencjalnych kandydatów rezygnowało z ubiegania się o służbę w Wojsku Polskim właśnie ze względu na długotrwałe i skomplikowane procedury. Dziś redukujemy ten czas z 190 dni do maksymalnie 50, jednocześnie wprowadzając udogodnienia w procesie rekrutacji – potwierdza mjr Krzysztof Klugiewicz, Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień we Włocławku.

Zmiany dotyczą też samego zgłoszenia do służby. Od tej pory kandydaci do sił zbrojnych mogą skorzystać z portalu rekrutacyjnego i to za jego pośrednictwem aplikować. Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu zostanzolnierzem.pl otrzyma informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji ma się stawić, aby dopełnić formalności i przejść wymagane badania.

Także i same Wojskowe Centrum Rekrutacji, to kolejna nowość, która teraz pojawia się w Wojsku Polskim. Dzięki nim skrócony zostanie czas przeznaczony na formalności i badania kandydatów do korpusu szeregowych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Całość procedur ma trwać zaledwie jeden dzień.

Skróceniu uległo też szkolenie podstawowe, zamiast dotychczasowych 90 potrwa ono maksymalnie 30 dni, choć jednocześnie zostanie zintensyfikowane.

Po pozytywnym zakończeniu szkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej – kandydat, już jako żołnierz, zostanie przeniesiony do rezerwy. Następnie zapoznany zostanie z wolnymi stanowiskami w wybranych jednostkach – w zależności, w której części kraju chciałby służyć jako żołnierz: zawodowy bądź terytorialnej służby wojskowej. Dodatkowo dowódcy będą mogli typować odpowiednich kandydatów na stanowiska do swoich jednostek już na etapie szkolenia - wyjaśnia mjr Krzysztof Klugiewicz

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi Wojska Polskiego szczegółowe informacje znajdą na stronach internetowych WKU.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz