Terytorialsi będą stacjonować we Włocławku

2023-04-07 11:57:36, Q4

W 2002 roku z Włocławka do Chełmna przeniesiono 3 Włocławski Pułk Drogowo-Mostowy. Od tej pory w mieście nie stacjonowały już jednostki wojskowe. Niebawem się to zmieni. Właśnie rozpoczęto tworzenie 84 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT.

Włocławski batalion wejdzie w skład 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, w której skład wchodzą w tej chwili trzy bataliony dyslokowane w Toruniu, Grudziądzu i Inowrocławiu.
Włocławski batalion będzie miał swoją siedzibę w budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 15, przy ulicy Leśnej, który został przekazany WOT przez władze miasta.

Zabiegi o to, by we Włocławku powstała jednostka WOT trwały od 2017 roku – mówi poseł Joanna Borowiak, zaangażowana od początku w ten projekt.

Termin powstania WOT-u był jednak uzależniony od korzystnej oferty infrastruktury, składanej przez samorząd miasta. Taka korzystna oferta pojawiła się na początku ubiegłego roku i od tego momentu wszystko bardzo przyspieszyło – tłumaczy parlamentarzystka.

Podkreśla także, że w kujawsko-pomorskim służy obecnie 2 tysiące żołnierzy WOT, z czego 160 pochodzi z Włocławka, teraz swoją służbę odbywać będą w pobliżu swoich domów.

Serdecznie zachęcam włocławian by wstępowali w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej – dodaje – Żołnierze WOT przez 5 lat funkcjonowania tej formacji potwierdzili jak bardzo są potrzebni. Czy to przy likwidacji skutków klęsk żywiołowych, nawałnic, okazali się niezmiernie potrzebni w sytuacji pandemii COVID.

Włocławski batalion ma zostać utworzony do końca bieżącego roku.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz