Zamknij X

Dziś rozpoczyna się Festiwal Wisły

2020-08-14 13:57:15, Maciej Kowalczyk

Skromniej niż w ubiegłym roku i bez atrakcji w rodzaju corocznych jarmarków i wystaw, bo formalnie rozpocznie się dziś w Bobrownikach. Uczestnicy imprezy rozpoczęli ją jednak we Włocławku, od złożenia kwiatów na Pomniku Obrońców Wisły 1920.

Festiwal Wisły 2020 jest o jeden dzień krótszy, niż to wcześniej bywało. Rozpoczął się dziś od „spotkania poetów” na włocławskim moście i złożenia kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Wisły. Nieprzypadkowo. Przewodnim tematem tegorocznej imprezy jest właśnie 100-lecie „Cudu nad Wisłą”, jej pierwszy dzień poświęcony będzie głównie temu wydarzeniu.

Najbardziej znaczący pomnik dotyczący „Cudu nad Wisłą” jest tutaj. Tego mostu broniono do upadłego – mówił dziś rzecznik Festiwalu Jacek Kiełpiński – Most został obroniony. „Pchali się” przez Bobrowniki. Jest też bitwa pod Odolionem, bardzo mało znana, gdzie przyjechał oddział z Torunia – dwa wagony żołnierzy, jeden z działem. Pokonali oddział zwiadowczy, który przeprawił się na drugą stronę rzeki. To ostatecznie zniechęciło bolszewików do przekraczania rzeki w tym miejscu. To jest naszym zdaniem prawdziwy „Cud nad Wisłą” - podkreśla.

Nic dziwnego więc, że w asyście uczniów Zespołu Szkół Akademickich we Włocławku, to właśnie tu rozpoczęła się tegoroczna edycja Festiwalu. To jednak nie jest jedyny historyczny akcent w programie imprezy.

Jeszcze dziś uczestnicy zawitają do Bobrownik, gdzie wyruszą szlakiem porucznika Jerzego Pieszkańskiego, Dowódcy statku „Moniuszko”, który zginął w walce z bolszewikami w sierpniu 1920 roku.

To właśnie w Bobrownikach rozpocznie się właściwa część tegorocznej imprezy i to tam też pojawią się wystawcy i rzemieślnicy prezentujący wyjątkowe „wiślane” rękodzieło i smakołyki. W planie, jak co roku, także parady statków i rejsy dla chcących poznać z bliska „Królową Polskich Rzek”.

Tegoroczny Festiwal Wisły zakończy się w Toruniu 16 sierpnia. Szczegółowy program znajdziecie w TYM miejscu.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz