Już od kilku lat na terenie miejskiej spółki znaleźć można ule. Pszczeli lokatorzy nie produkują zbyt wiele miodu, jednak nie to jest najważniejsze. Pszczoły mają zwracać uwagę na ekologię i edukować najmłodszych włocławian.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej od lat stawia na ekologiczną świadomość najmłodszych. Funkcjonująca w spółce Eko-Szkoła ma za zadanie szerzyć wiedzę na temat ciepłą systemowego i prezentować zalety takiego rozwiązania dla przyrody, ale także dla naszej kieszeni. Zajęcia prowadzone dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych cieszą się sporym powodzeniem. Skąd pomysł, by „przy okazji” zwrócić też uwagę na pożyteczne owady?
Pszczoły mają zawsze dobry humor. Tak samo jak moi uczniowie w Eko-Szkole – zawsze uśmiechnięci i weseli. Z trzema najważniejszymi cechami, które też mają pszczoły. To znaczy: pilność, uważność i pracowitość. I takich uczniów nasza placówka gościła przez ostatni czas – tłumaczy Aleksandra Reut z MPEC.
W istocie te pilne i pracowite pszczoły są niezbędne dla utrzymania życia, takim jakie je znamy. To one, zapylając rośliny, „fundują” nam choćby owoce na nasze stoły i to jest to, o czym warto pamiętać za każdym razem, gdy tylko widzimy je w naszym otoczeniu. Wbrew naszym obawom, jeśli nie drażnimy ich i zostawiamy w spokoju ule, z pewnością nie staniemy się obiektem ich zainteresowania. Pszczoły są istotnym elementem naszego ekosystemu, niezależnie od tego, najczęściej kojarzą nam się ze słodkim miodem. Lecz te owady to nie tylko miód:
Przynoszą także pyłek pszczeli, przynoszą pierzgę, którą wytwarzają z pyłku. Mamy wosk, który jest potrzebny do budowy uli, czyli rodzin pszczelich, gdzie pszczoły składają jajeczka, gdzie zbierają nektar, pyłek – tłumaczył Dariusz Domagalski, pszczelarz z Bobrownik.
Każda pasieka więc, to wymierne korzyści. Korzyści, które podziwiać można także w MPEC.
Firma przygotowuje się do kolejnego roku w Eko-Szkole. Od września kolejne grupy uczniów z Włocławka będą mogły zapoznać się z zaletami ciepła systemowego. Podobnie jak w ubiegłym roku, wniosek o dofinansowanie tej wyjątkowej placówki został pozytywnie rozpatrzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.
Komentarze (0)