MPEC Włocławek jest przygotowany do nadejścia zimy

2022-09-26 13:01:23, Q4.pl

Mieszkańcy Włocławka mogą spać spokojnie – spółka ma podpisane umowy na tyle węgla, że nie ma żadnego zagrożenia w dostawie ciepła do końca 2022 roku. Wkrótce zostaną ogłoszone kolejne przetargi, a niebawem będzie także obniżka cen dla odbiorców indywidualnych oraz wielu instytucji

Kryzys energetyczny wywołany napaścią Rosji na Ukrainę potężnie uderzył w branżę ciepłowniczą w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Drastycznie, nawet o kilkaset procent, zdrożał węgiel i gaz, paliwa którymi najczęściej ogrzewane są polskie domy. Mało tego – węgiel jest bardzo trudno dostępny, trzeba go importować z różnych części świata, co powoduje kłopoty logistyczne. Kolejnym ważnym czynnikiem powodującym wzrost cen energii i wyższe koszty ciepłowni to wartość tzw. uprawnień do limitów CO2, które muszą kupować po cenie, na którą nie mają żadnego wpływu, wszystkie ciepłownie wytwarzające energię z węgla i innych paliw kopalnych.

W skutek takiej sytuacji wiele polskich ciepłowni boryka się z największym kryzysem od 30 lat. Na placach brakuje węgla, Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził dla odbiorców taryfy cen ciepło wyższe nawet o kilkaset procent.

Jak wygląda sytuacja w MPEC Włocławek – Po pierwsze, pragnę uspokoić wszystkich mieszkańców Włocławka oraz innych odbiorców ciepła MPEC: węgla nie zabraknie, kaloryfery będę ciepłe, a z kranów popłynie ciepła woda – mówi Andrzej Walczak, prezes MPEC. – Udało nam się podpisać umowy na dostawę węgla do końca bieżącego roku. Jesteśmy więc zabezpieczeni na najbliższe trzy miesiące z paliwem, i to dobra wiadomość, patrząc na wiele innych podmiotów i ich problemy z kupnem węgla. Kończymy przygotowanie procedury przetargowej na dostawę węgla do końca sezonu, czyli już na pierwsze miesiące roku 2023. Aby ogłosić przetarg niezbędna jest jednak pomoc rządowa w postaci udzielanych kredytów na zakup paliwa. Wszystko więc wskazuje jednak na to, że już w październiku będziemy mieli zabezpieczone umowy na węgiel do końca sezonu grzewczego.

We wtorek 20 września weszła natomiast w życie „Ustawa o wsparciu do dostawców ciepła". Nowe przepisy, które będą obowiązywać od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023, w obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego przewidują obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w takich ciepłowniach jak MPEC plus opłata za przesył. Ta cena będzie obowiązywać dla mieszkańców i niektórych instytucji publicznych. Koszty GJ energii wytwarzanej w MPEC są wyższe niż 103,28. Rząd zadeklarował w Ustawie, że różnica zostanie spółce zrekompensowana. Szczegóły obniżki zostaną podane przez Spółkę niebawem.

(Informacja prasowa MPEC Włocławek)

Komentarze (1)


qw (2022-09-28 12:39:47) Zgłoś do moderacji
to dlaczego opłata za ogrzewanie wzrosła o 80%

Dodaj swój komentarz