O przeznaczeniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na doposażenie placówek w sprzęt oraz środki ochrony osobistej poinformował dziś Piotr Całbecki. Marszałek dodał, że na bezpośrednią walkę z pandemią z RPO popłynie łącznie 340 milionów, z czego na sprzęt dla placówek medycznych 145 milionów. W ramach zakupów w szpitalu wojewódzkim we Włocławku pojawi się, między innymi, aparat do testowania na obecność SARS-CoV-2.
Duża część środków przeznaczona zostanie na zakup gogli, rękawic, kombinezonów czy przyłbic, słowem środków ochrony osobistej. Jednak większość z wyasygnowanej przez samorząd wojewódzki kwoty przeznaczona na zakupy inwestycyjne. Na ten cel w ramach przesunięć wewnątrz RPO wydanych zostanie 90 milionów złotych. Za te pieniądze zakupionych zostanie:
- 120 respiratorów, zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych;
- 60 kardiomonitorów;
- 9 aparatów RTG;
- 14 aparatów USG;
- 60 pulsoksymetrów;
- 387 pomp infuzyjnych;
- 45 defibrylatorów;
- 12 ambulansów;
- 3 urządzenia ecmo ( do pozaustrojowego utlenowania krwi);
- 3 aparaty do testowania na obecność SARS-CoV-2 (z których jeden już działa w bydgoskim szpitalu im. Jurasza, kolejne zaś trafią do szpitali wojewódzkich w Toruniu i Włocławku);
Oprócz tych zakupów, Urząd Marszałkowski przewiduje też pozyskanie kilkuset termometrów bezdotykowych, lamp bakteriobójczych i innego drobnego sprzętu. Do szpitali i Domów Pomocy Społecznej w regionie trafią też filtry HEPA, usuwające zanieczyszczenia biologiczne z pomieszczeń.
W programie finansowania służby zdrowia na potrzeby walki z pandemią pojawiły się też środki przeznaczone na sfinansowanie systemów do zdalnej diagnozy radiologicznej. Dzięki zastosowanej technologii radiolodzy nie będą mieli kontaktu z przechodzącym badania pacjentem, wyniki badań ustalać będą z domu.
Na testowanie pod kątem koronawirusa liczyć może personel medyczny. Jak podał Piotr Całbecki uruchamiany jest już odpowiedni program. Dziennie przeprowadzanych będzie 200 takich testów.
Komentarze (0)