Zamknij [X]

Czy ratusz pomoże włocławskim przedsiębiorcom?

2020-03-19 09:43:17, Maciej Kowalczyk

Pandemia koronawirusa i wiążące się z tym obostrzenia, dotyczące niemal wszystkich dziedzin naszego życia, to cios dla gospodarki. Prognozy makroekonomiczne już w tej chwili mówią o radykalnym spowolnieniu wzrostu PKB. Za liczbami kryją się firmy, które w przypadku przedłużenia się obecnej sytuacji, mogą upaść. Czy włocławscy przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc ratusza?

Środa przyniosła pierwsze informacje na temat pakietu antykryzysowego przygotowanego przez rząd. Tak zwana „tarcza antykryzysowa” ma ochronić polskich przedsiębiorców przed widmem zamykania firm z powodu pandemii. Ogłoszony wczoraj program składa się z pięciu głównych filarów obejmujących bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochronę zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i pakiet inwestycji publicznych. Łącznie, na walkę z negatywnym wpływem koronawirusa na gospodarkę, rząd ma zamiar przeznaczyć 212 mld. złotych.

Środki te wydatkowane będą, między innymi, na dopłaty do pensji pracowników w firmach dotkniętych kryzysem, mikropożyczki dla pracodawców, czy też rozszerzenie programu gwarancji bankowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Na pomoc dla podmiotów gospodarczych coraz częściej decydują się też samorządy, zgadzając się na czasowe zawieszenie opłat czynszowych czy opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Do tego grona, być może, dołączy także Włocławek. Prezydent zapowiada, że ratusz będzie „zastanawiał się” nad tą sprawą i być może dojdzie do wypracowania rozwiązania systemowego skierowanego do firm. Mogłoby ono dotyczyć właśnie kwestii opłat za użytkowanie wieczyste, czy też podatku od nieruchomości. Jak dodaje Marek Wojtkowski, niezależnie od tego, już teraz przedsiębiorcy mogą zwracać się do ratusza indywidualnie:

W każdej takiej sytuacji, każdy z przedsiębiorców może liczyć na rozłożenie na raty, czy też przesunięcie w czasie płatności. To są kwestie indywidualne i w uzasadnionych przypadkach już wcześniej podejmowaliśmy takie decyzje i jesteśmy gotowi, żeby nadal to robić.

Ewentualne wprowadzenie systemowych rozwiązań miałoby na celu, przede wszystkim, pomoc dla najmniejszych firm funkcjonujących w mieście, najbardziej narażonych na skutki sytuacji epidemiologicznej.

Obraz _Alicja_ z Pixabay

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz