Mija 75 lat od wydarzeń w Czelinie

2020-02-28 15:31:46, Maciej Kowalczyk

Dokładnie 75 lat mija od dnia, kiedy na Odrze pojawił się pierwszy słup graniczny na przyszłej (wtedy) granicy z Niemcami. Saperzy z 6 Samodzielnego Zmotoryzowanego Batalionu Pontonowo – Mostowego wbili go w ziemię 27 lutego 1945 roku.

Jak co roku na pamiątkę wydarzenia, do którego doszło w Czelinie nad Odrą we Włocławku odbyły się uroczystości organizowana przez Stowarzyszenie Saperów Polskich., w których uczestniczyli przedstawiciele samorządu włocławskiego, wojewódzkiego i reprezentanci różnych grup i środowisk. 

Nie bez powodu to właśnie we Włocławku pamięć o żołnierzach 6 batalionu jest żywa i kultywowana. To właśnie on znalazł się we włocławskim garnizonie jeszcze w tym samym 1945 roku, pozostając w składzie 3 Brygady Pontonowo-Mostowej, przekształconej następnie w 3 Warszawski Pułk Pontonowy. Ta nazwa włocławianom znana jest już doskonale. To jednostka, która do 1996 roku stacjonowała w naszym mieście i zdążyła wrosnąć w jego krajobraz.

Jesteśmy spadkobiercami ich tradycji – zaznacza płk Ryszard Chodynicki, Prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku – Jesteśmy zobowiązani kultywować tradycje naszych poprzedników, dziadków i ojców. (…) Przypomnę, że w garnizonie Włocławek mieszka 700 rodzin „wojskowych”.

To wojskowe dziedzictwo miasta, które pielęgnują dawni żołnierze i pracownicy cywilni pułku, co roku gromadząc wokół Pomnika Sapera przedstawicieli władz, ale nade wszystko młodzież, kombatantów i tych wszystkich, dla których pamięć o włocławskiej jednostce jest wciąż żywa.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz