Zamknij X

Zmiany w związku z ustawą o Obronie Ojczyzny

2022-05-20 12:31:29, Q4.pl

23 kwietnia 2022 r. weszła w życie ustawa o Obronie Ojczyzny, która w miejsce 16 Wojewódzkich Sztabów Wojskowych, 86 Wojskowych Komend Uzupełnień, Centralnej Wojskowej Pracowni Psychologicznej uruchomiła Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, które wraz z 15 ośrodkami zamiejscowymi, będzie bezpośrednio podporządkowane Ministrowi Obrony Narodowej, jak również 86 Wojskowych Centrów Rekrutacji. W związku z powyższym budowana jest nowoczesna struktura, która będzie odpowiedzialna za zreformowany system rekrutacji. Ma on doprowadzić do podstawowego celu, jakim jest zwiększenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Dlatego jednym z przedsięwzięć jest usprawnienie procesu rekrutacji, jego większa przejrzystość i dostępność, która już przynosi wymierne skutki – gdyż liczba osób zainteresowanych noszeniem munduru żołnierza WP konsekwentnie wzrasta.

Z tego względu uproszczony i skrócony został proces rekrutacji, umożliwia aplikowanie do WP przez stronę internetową oraz Wojskowe Centa Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia załatwią wszystkie niezbędne formalności.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne, które chce dzisiaj mieć możliwość wyboru pomiędzy rozmaitymi formami służby wojskowej, uelastycznione zostały rozwiązania adekwatne do oczekiwań społecznych. Dlatego też wprowadzona została:

  • dobrowolna służba zasadnicza, która po 12 miesiącach szkolenia będzie przepustką do służby zawodowej w korpusie szeregowych zawodowych;
  • aktywna rezerwa – 2 dni szkolenia raz na kwartał, raz na 3 lata szkolenie zintegrowane, możliwość przejścia do służby zawodowej po 3 latach.

W dalszym ciągu kontynuowane będą programy edukacyjne dla kadetów, które zapewniają stabilność przyszłego zasobu kadrowego – w szkołach średnich wspierany jest merytorycznie i finansowo program OPW jak również kontynuowana jest Legia Akademicka w rozszerzonej formule. Powstaną tzw. szkoły Legii Akademickiej. Będą one organizowane przy uczelniach wojskowych oraz centrach szkolenia. Dodatkowo elementem zachęt będzie wprowadzany program stypendiów dla studentów kierunków, których nie ma na uczelniach wojskowych, a są w zainteresowaniu Sił Zbrojnych RP.  W zamian za stypendium studenci po zakończeniu nauki zobowiązani będą do pełnienia przez określony czas służby wojskowej.

Kontynuowane są również sprawdzone rozwiązania współpracy z organizacjami proobronnymi we wspieraniu instytucji państwa w sytuacjach kryzysowych i szkoleniu młodzieży. Ponadto członkowie organizacji proobronnych, które podpiszą umowę z MON, będą mogli przejść 28-dniowe szkolenie i przejść po tym szkoleniu do aktywnej rezerwy.

W zakresie kwalifikacji wojskowej MON przejmuje nadzór nad prowadzeniem kwalifikacji wojskowej.

Droga do tego aby wstąpić w struktury WP jest bardzo prosta, wystarczą trzy kroki.

- Wejdź na portal zostanzolnierzem.pl ...i wypełnij dane w formularz.

To tu również rozpoczniesz swoją drogę do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej. Zakładając konto w portalu przejdziesz przez pierwszy etap rekrutacji, w ramach którego, poznamy Twoje preferencje i zainteresowania tak, aby przygotować dla Ciebie odpowiednią ofertę służby w armii. W ramach portalu i interakcji z naszym specjalistą od rekrutacji zostaniesz skierowany do Wojskowego Centrum Rekrutacji.

- Odwiedź Wojskowe Centrum Rekrutacji ...i załatw wszystkie formalności jednego dnia!

Maksymalnie 14 dni od złożenia wniosku w portalu zostanzolnierzem.pl otrzymasz informację, kiedy i w którym Wojskowym Centrum Rekrutacji masz się stawić. To tam, w jeden dzień, odbędziesz rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz zostaniesz zbadany przez komisję lekarską. W przypadku pozytywnych wyników i opinii zakończysz ten dzień z kartą powołania.

- następnie przystąp do szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej poprzez ukończenie w pierwszej kolejności szkolenia podstawowego trwającego do 28-dni, które kończy się złożeniem przysięgi wojskowej a następnie trwające do 11-miesięcy szkolenie specjalistyczne. Żołnierze, którzy zrealizują dwa etapy będą mieli pierwszeństwo w rekrutacji do zawodowej służby wojskowej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do siedziby Wojskowego Centrum rekrutacji we Włocławku na ul. Okrężną 25 a, jak równie dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Wojskowego Centrum Rekrutacji we Włocławku oraz FB i TT.

(Informacja prasowa Wojskowe Centrum Rekrutacji we Włocławku)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz