Zamknij X

Warsztaty PLK: w Riverside rozmawiano o bezpieczeństwie

2020-02-27 09:20:38, Maciej Kowalczyk

Tylko w roku 2019 na przejściach i przejazdach kolejowych w Polsce doszło do 195 wypadków. To o 10 mniej niż w roku 2018, jednak wciąż zdecydowanie zbyt wiele by zbagatelizować ten problem. W środę, w hotelu „Riverside” odbyły się warsztaty zorganizowane przez Polskie Linie Kolejowe poświęcone bezpieczeństwu na przejazdach.

Podczas szkolenia omawiano zasady bezpieczeństwa na przejazdach, bazując na doświadczeniu i analizach zdarzeń z wykorzystaniem wideo kamer z przejazdów. Przypominano też o znaczeniu Żółtej Naklejki, czyli dodatkowej informacji wprowadzonej przez PLK w czerwcu 2018r.

Od początku wdrożenia tego projektu mieliśmy 5225 zgłoszeń a w ponad 300 przypadkach wprowadzone było ograniczenie prędkości i wydawane polecenie ostrożnej jazdy dla maszynistów. Natomiast w 205 przypadkach konieczne było wstrzymanie ruchu kolejowego aby uniknąć tragedii na danym przejeździe.” powiedział Marcin Kruszyński, expert w Biurze Komunikcacji i Promocji PKP.

Nie ma tygodnia, by w mediach nie znalazła się wzmianka o kolejnym wypadku na przejeździe kolejowym. Statystyki prowadzone przez PLK są nieubłagane, w roku 2019 na przejazdach do wypadku, lub kolizji dochodziło co 45 godzin. Co 6 dni w ich wyniku ginął człowiek. Statystyka jest bezduszna, jednak za każdą taką liczbą kryje się człowiek i tragedia jakiej można by uniknąć. Do wypadków na przejazdach dochodzi bowiem głównie z jednego powodu – brawury i braku wyobraźni kierujących.

„Nawet na przejazdach strzeżonych zdarzają się wypadki, i tych wypadków nie powinno być w ogóle. Niestety kierowcy łamią przepisy ruchu drogowego pomijając światło czerwone migające które zawsze oznacza kategoryczny zakaz wjazdów na sygnalizator. Wtedy musimy mieć świadomość ze do tego przejazdu zbliża się pociąg. Jeżeli użytkownik przejazdu decyduje się na przejechanie na czerwonym świetle praktycznie decyduje się na możliwość powstania wypadku.” - powiedział Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor biura bezpieczeństwa Polskich Lini Kolejowych

Aby ograniczyć liczbę tragedii na torach, od 2005 roku Polskie Linie Kolejowe prowadzą kampanię „Bezpieczny Przejazd”, początkowo skoncentrowana na miesiącach wakacyjnych, od dekady trwa już przez cały rok, mając za cel edukację kierowców i uświadomienie im zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnych zachowań.

Oprócz plakatów, banerów i kampanii prowadzonej w mediach, PLK stawia też na inne działania. Przykładem są warsztaty, takie jak te zorganizowane we Włocławku.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz