Podatek od nieruchomości i podatek od środków transportu w górę. Musieliśmy podjąć takie decyzje z uwagi na malejące wpływy do budżetu – tłumaczy prezydent. Opozycja nie zgadza się z tym argumentem.
Od nowego roku zapłacimy więcej. Podatek od środków transportu idzie w górę średnio o 6%. Jak dokładnie kształtują się opłaty za posiadanie samochodów ciężarowych, czy też ciągników siodłowych zobaczyć można tutaj.
Więcej zapłacimy też za nasze nieruchomości. Za metr kwadratowy mieszkania opłata wyniesie 75 groszy, stawka podatku od nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą wyniesie 23,46 PLN za metr. Szczegółowe zestawienie znaleźć można tutaj.
Jak argumentuje ratusz podwyżka podatków lokalnych była konieczna w sytuacji, gdy maleją wpływy budżetowe z podatku PIT.
Nie są to oczywiście decyzje drastyczne, ale chcemy zapewnić – nie chcę powiedzieć właściwy bilans miasta – ale przede wszystkim właściwy poziom inwestycyjny, bo mieszkańcy tego oczekują – przekonuje prezydent Marek Wojtkowski.
Przypomnijmy, że wydatki majątkowe ( a więc inwestycyjne) wzrosły w tegorocznym budżecie z kwoty 80 milionów złotych, w 2019 ,do 133 milionów. Jak zgodnie podkreślają przedstawiciele SLD i KO, podwyżki były konieczne. Przeciwnego zdania byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy nie poparli obu projektów uchwał:
Narracja urzędu i narracja Pana Prezydenta, że musimy podnieść podatki, bo jest drożej, ie jest do końca prawdą. Przypomnę tylko, że w budżecie jest siedmioprocentowy wzrost z tytułu podatku PIT, więc te środki, które są w obrocie wcześniej czy później trafią do budżetu miasta. To jest troszeczkę zakłamywanie rzeczywistości – mówi radny Krzysztof Kowalski.
Stanisław Wawrzonkoski, przewodniczący Rady Miasta, podkreśla, że utrata funduszy jest faktem:
Opozycja nie zauważa, że dzięki działaniom rządu, który od paru lat niepodzielnie sprawuje PiS, powoduje swoim działaniem i decyzjami uszczuplenie dochodów samorządu.
Jak dodaje, w skali kraju ten spadek szacuje się na 7 miliardów złotych i Włocławek nie jest tu wyjątkiem i utratę dochodów samorząd musi rekompensować, by zachować budżetową równowagę.
Komentarze (0)