Zamknij X

Nowy dworzec we Włocławku – wiemy jak będzie wyglądał

2019-10-09 11:12:41, Maciej Kowalczyk

Na wczorajszej konferencji prasowej Anna Gembicka, Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju, zaprezentowała wizualizacje projektu włocławskiego dworca kolejowego. W przyszłym roku rozpoczną się prace budowlane.

W maju tego roku PKP podpisało umowę z projektantem odpowiedzialnym za koncepcję i projekt nowego, włocławskiego dworca. Dziś wiemy jakie są efekty tych prac. Niebawem powstanie ostateczny projekt inwestycji, później rozstrzygnięty zostanie przetarg na prace budowlane. Wstępna data oddania dworca do użytku, to czerwiec 2022 roku. Włocławski obiekt, jak podkreśla wiceminister, będzie jedną z pierwszych inwestycji realizowanych w ramach szeroko zakrojonego projektu PKP.

Nowy dworzec powinien być wizytówką naszego miasta. Nie powinien odstraszać turystów – zaznacza – Jest to jeden z tych elementów, które przyczynią się do zmiany wizerunku naszego miasta.

W zamierzeniach Anny Gembiciej, włocławski obiekt, to tylko jeden z elementów, które mają wspomóc rozwój turystyki w regionie. Na jakich obiektach oprzeć rozwój tej gałęzi usług. Według kandydatki do sejmu w niedzielnych wyborach, jest to oczywiste – Wisła. Stowarzyszenie Mieszkańców Gmin Nadwiślańskich, to w jej planach grupa, która miałaby w przyszłości zaktywizować turystycznie nasz region:

Mówi się, że Wisła to jest jeden z takich elementów, które zawsze łączyły Polaków. Ja się z tym zgadzam. Powinniśmy wreszcie wykorzystać potencjał Wisły. Powinniśmy wykorzystać te możliwości, które z Wisłą się wiążą. Dlatego zapraszam wszystkie zainteresowane osoby do dołączenia do Stowarzyszenia. Wychodzę z założenia, że wszystkie zmiany, wszystkie plany, w pierwszej kolejności powinny być skonsultowane z mieszkańcami.

Nie zmienia to faktu, że wiceminister w swoim programie wyborczym proponuje konkretne rozwiązania, które miałyby służyć rozwojowi branży turystycznej w regionie.

„Wodną bramą” do naszego województwa maiłby stać się Dobrzyń nad Wisłą, gdzie miałaby powstać przystań dla turystów, oraz amatorów sportów wodnych. Kolejnym miejscem wymagającym inwestycji jest marina w Zarzeczewie. Anna Gembicka przyznaje, że już odbyła pierwsze rozmowy z przedstawicielami Anwil S.A., który jest właścicielem obiektu. W przyszłości odnowiona marina miałaby przyciągać turystów zarówno bazą wodniacką, jak i zapleczem gastronomicznym i hotelowym. Rozbudowa miałaby dotyczyć także przystani OSiR na Zalewie Wiślanym.

„Wabikiem turystycznym”, według pomysłu przedstawionego przez wiceminister mógłby zostać także prom w Nieszawie. Przeprawa w połączeniu z przemyślaną infrastrukturą turystyczną, mogłaby zachęcić turystów do skorzystania z tej, bądź co bądź, wyjątkowej atrakcji.

Odrębnym zagadnieniem jest Ciechocinek. To miasto, które nie wymaga turystycznej rekomendacji, jednak zdaniem Anny Gembickiej od lat nie wykorzystuje swojego potencjału, by stać się jednym z centrów turystycznych regionu. Właśnie chęcią wzmocnienia atrakcyjności tego miejsca, Anna Gembicka tłumaczy starania, jakie są podejmowane (przy jej udziale) by ponownie na „mapę atrakcji” wrócił basen termalno-solankowy w tym mieście.

Ostatnim z elementów projektu przedstawionego przez minister jest wzmocnienie roli festiwalu Wisły. Jego dofinansowanie pozwoliłoby na wspaniała promocję regionu, co jak podkreśla Anna Gembicka, już widać w popularności tej imprezy.

Więcej w materiale wideo.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz