Remont dworca coraz bliżej?

2019-04-25 10:20:11, Maciej Kowalczyk

W ubiegłym roku podczas konferencji prasowej zorganizowanej na włocławskim dworcu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wraz z prezesem PKP Krzysztofem Mamińskim zapowiadali powstanie nowego dworca we Włocławku na rok 2022. Wczoraj PKP wykonało pierwszy krok do rozpoczęcia prac budowlanych. Wybrano projektanta budynku.

Zgodnie z wcześniej ogłoszonym harmonogramem prac projektant inwestycji miał zostać wyłoniony w tym roku. Udało się to zrobić wczoraj, kiedy PKP wybrało najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Dokumentacja projektowa ma być gotowa do końca bieżącego roku, prace budowlane mają zakończyć się w 2022 roku.

Jak poinformował wczoraj Tomasz Miszczuk, członek Zarządu PKP SA, umowa z wykonawcą projektu zostanie podpisana niebawem:

Już w ciągu najbliższych dwóch tygodni – precyzuje – sam dworzec zostanie zaprojektowany w około 36 tygodni.

Przy tej okazji Tomasz Miszczuk dziękował także Annie Gembickiej za zaangażowanie w dotychczasowe prace PKP nad przebudową dworca. Pełnomocniczka Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Zrównoważonego Rozwoju opublikowała na swoim profilu na Facebooku film z krótką rozmową na temat inwestycji.

Temat włocławskiego dworca od lat budzi w mieście ogromne emocje. Sam obiekt i jego ewentualna przebudowa była także dyżurnym tematem podczas ubiegłorocznych wyborów samorządowych, kiedy głos w sprawie jego remontu zabierali niemal wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich.

Budynek został wpisany na listę „Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023” w październiku 2017 roku. Wtedy, o tym fakcie informowała posłanka Joanna Borowiak na specjalnie zwołanej konferencji prasowej. Także dziś parlamentarzystka podkreśla, że wpisanie dworca na listę PKP jest sukcesem zarówno jej, jak i posła do PE Kosmę Złotowskiego i senatora Józefa Łyczaka. W rozesłanym dziś do mediów komunikacie biura poselskiego czytamy:

Prace związane z modernizacją budynku dworca przebiegają zgodnie z planem.

Póki co nie wiemy jeszcze jak wyglądać będzie bryła obiektu przy ulicy Okrzei. W ubiegłym roku Prezes PKP Krzysztof Mamiński zapowiadał, że nim wykonawca przystąpi do prac projektowych głos w tej sprawie zabiorą sami mieszkańcy:

Projektowanie będzie poprzedzone warsztatami kreatywnymi, na których wysłuchamy Państwa, mieszkańców Włocławka - zapewniał.

Odyseja remontowa budynku, który już dawno przestał być wizytówką miasta a stał się jego antyreklamą wkracza na ostatnią prostą do realizacji. Czy tak się stanie i nic nie stanie na przeszkodzie w wybudowaniu nowego dworca? Pozostaje mieć taką nadzieję.

Komentarze (1)


Ewa (2019-04-25 12:36:05) Zgłoś do moderacji
SCHOWAJCIE SAMOCHODY POD ZIEMIĘ. Budowa tunelu to dziś nie wchodzenie na szklaną górę

Dodaj swój komentarz